Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Az ajkakban különféle változások mehetnek végbe, pl. változhat a mérete, vagy akár a színe is. Bizonyos változások teljesen veszélytelenek, pl. idősebb korban az ajkak elvékonyodása, más fajta elváltozások pedig különféle betegségekre engednek következtetni.

Az ajak méretei

Az allergén hatásokra az ajkak beduzzadhatnak, amit kiválthatnak ételek, gyógyszerek, sőt kozmetikumok is. Az esetek nagy többségében az allergiát kiváltó anyag örök rejtély marad.

Az ajkak duzzanatát más is előidézheti. Egyik ilyen az angiödéma, mely genetikailag örökölhető betegség, rohamszerű duzzanatokat vált ki. Nem örökölhető tényezők pl. napártalom, különféle trauma, aminek szintén lehet szerepe a duzzanat kialakulásában. Amennyiben az ajkak durva megnagyobbodása tapasztalható, akkor szteroid injekció alkalmazása válhat szükségessé. Egyéb duzzanat kialakulásakor sebészeti úton kell eltávolítani a felesleges szövetet, hiszen az esztétikai szempontok sem utolsók.

A kor előrehaladtával elvékonyodhatnak az ajkak. Esztétikai célból lehet rajta segíteni zsírinjekciókkal, vagy más testrészből vett rostokkal. Azonban mérlegelni kell, hogy az ajkak külső vonala eltorzulhat a beavatkozástól.

Az ajak színe és felülete

Az ajkak hámlásához vezetnek bizonyos külső tényezők, mint pl. időjárás. Hasonlóan hámlást okozhatnak az ajakrúzsok, ételek, italok, esetleg fogkrémek miatt kialakult allergia is. Ezekben az esetekben, ha a kiváltó ok megszűnik, akkor jellemzően az ajak hámlása is elmúlik. A hámlás megakadályozására az esetek többségében kenőcsöt szoktak alkalmazni.

A nap főként az alsó ajkak kiszáradását eredményezi, melyek megkeményedhetnek. A későbbi rákosodásnak az előzményét jelenthetik bizonyos vöröses foltok, valamint a hártyához hasonlító, fehér felszín. Az ilyen napártalom már súlyos, ajánlott fényvédő krémek, és napellenzős sapka használata egyaránt.

Az ajkakon is megjelenhetnek szeplők, és éveken keresztül ott is maradhatnak. Ezek teljesen ártalmatlan elváltozásoknak számítanak, de az apró, elszórtan megjelenő barnás foltok utalhatnak emésztőszervi megbetegedésekre is, mely genetikailag öröklött. Ebben polipok nőhetnek, főként a gyomor és a belek környékén. Ha az ajak száraz, töredezett, és a nyálkahártyának vöröses a színe, akkor az a Kawasaki-szindrómára utal.

Ha az ajak begyullad, akkor a szájzugokban fájdalom tapasztalható, vörösessé válik, és igen érzékeny lesz. A bőr töredezik, és hámlik is. A gombás fertőzés, másképpen szájpenész, hosszú ideig fennálló sebesedéssel jár együtt. Kialakulhat B-vitamin hiány következtében is, hazánkban és a fejlett világban is igen ritka betegség.

A szájzugokban kialakulhatnak igen érzékeny bőrredők, ami származhat a nem megfelelő beállításából a fogpótlásnak. Amennyiben ez nem vezet eredményre, és a panaszok nem szűnnek, akkor a fogpótlást ki kell cserélni.

A bőrrák jellegzetessége a megjelenő kemény szélű, fekélyes seb.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.