Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A dentin a fog keményszövetei közé tartozik, a zománc, cement és a fogbél között található. A dentin 70 %-a ásványi anyagból épül fel, kb. az ötöde szerves anyag, ami jellemzően kollagén, és 10 %-a pedig víz. Alapvetően a szerkezete a legjobban a csontra emlékeztet, de sejtek is megjelennek benne, és kb. 3-5 mm vastag. A zománc áttetsző, ezért a halvány sárga szín, ami látható, az a dentin színe.

A szerves anyag tartalma a dentinnek relatív magas, ezért sokkal veszélyeztetettebb, mint a fogzománc, viszont alacsony
dentin
védekezőképessége azért van. Ha a fog betegségének következtében a fogszuvasodás áthatol a zománcon, akkor a dentin védekezni próbál, mégpedig úgy, hogy lerakódik a pulpa felöl.


A dentin formái

-       Manthe dentin: egy homogén dentinréteg, ami még nem tartalmaz annyi ásványi anyagot, és nem rendelkezik nyúlvánnyal.
-       Predentin: ez sem mineralizálódott még.
-       Primer dentin: akkor alakul ki, amikor a fogak képződnek.
-       Szekunder dentin: egy életen át termelődik, a fogak kialakulása után alakul ki.
-       Tercier dentin: akkor képződik, amikor a fogat külső inger éri, mint pl. fogszuvasodás, egyéb beavatkozás.


A dentin szerkezete

A fogbéltől egészen a zománcig dentincsatornák tömkelege fut végig, amiket körülvesz a peritubuláris dentin, közte pedig a intertubuláris található. A zománc irányából akár 20 ezer dentincsatorna is lehet, a fogbéltől pedig akár 75 ezer is. Ennek oka, hogy a csatornák kiindulása a fogbélből sugárszerűen történik, és változó még az átmérőjük is. A fogbélnél a legvastagabb, itt kb. 3-4 mikronmilliméter, a zománc felé haladva egyre vékonyodik, itt 1 mikron. Természetesen ez nem véletlen, hiszen a külső hatások, melyek a fogakat károsítják, így nehezebben fejthetik ki hatásukat, így ebben van komoly jelentősége. A csatornán belül megtalálhatók a nyúlványok, a kollagén rostok, és idegrostok is. A csatornákon keresztül átjuthat néhány anyag, így toxinok is, melyeket a baktériumok állítanak elő. Ezek a mérgező anyagok a fogbélben az idegvégződéseket támadják, ami fájdalmat okoz. A baktérium önállóan nem képes áthatolni a csatornán. A fájdalom legyen az természetes, vagy a fogászati
 kezelés alatt bekövetkező, mind a dentincsatornán keresztül továbbítódik. A csatornákban folyadék van, és ezen a folyadék az áramlás következtében ingerli az idegvégződést.

A dentin túlnyomó többsége az intertubuláris dentinből áll, ami nem más, mint egy kollagénhálózatba beágyazott kristályokat foglal magába.

A peritubuláris dentin nem más, mint egy olyan réteg, mely 0,5-1 mikron vastagságú, és mineralizálódott, ez béleli ki a dentincsatornákat. Ez nem figyelhető meg a dentin pulpa felöli harmadában, és egész életünk során termelődik.

A dentinben megtalálhatóak olyan részek is, melyek kevésbé mineralizálódtak, ezt nevezik Czermak-féle interglobuláris dentinnek.

A szekunder dentin, mely lassan, de folyamatosan termelődik egy életen át, csak nagyon kis mértékben különbözik szerkezetileg a primer dentintől. A tercierrel viszont más a helyzet, a szabálytalan dentin a irritáló tényezőtől függetlenül, és a csatorna nélküli dentin rakódik le.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.