Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Fogpótlások, koronák, esztétikai fogászat

Abban az esetben, amikor a fog már fogmegtartó kezeléssel nem gyógyítható meg, akkor kerülhet sor korona alkalmazására. A koronák felhelyezése a modern fogászatban napi rutinfeladatnak számít, és teljesen élethű, és esztétikailag is minden tekintetben megfelelnek. A korona gyakorlatilag a restaurálása a fogaknak, ami beborítja a fogak felszínét, és így képes arra, hogy megvédje az elszíneződésektől, és az esetleges sérülésektől a fogat. Tehát a korona tartós fogpótlásnak bizonyul, és jóval költséghatékonyabb, mint a fogbeültetés.

A legújabb technikával gyártott korona a következőképpen készül el: Fontos, hogy a fogíny széléig érjen, és azokon a vállakon álljon, amit a fogorvos ezt megelőzően alakított ki. A korona így teljes egészében felfekszik a fog szélén. Az esztétikai hatás így nem marad el, továbbá fontos megjegyezni, hogy a fogínyt sem irritálja. A koronák jellemzően fémkerámiából készülnek, ami nem más, mint egy fémvázra ráégetett kerámia. Az esztétikai szempontokat figyelembe véve természetesen csak a kerámia rész látható. A kozmetikai fogászat ezeken is túlmutat már, és jellemzően a bell-glass, ún. préskerámiát alkalmazza, vagy cad-cam eljárással készülő teljes kerámiákat. Ezek jelentik ma a tökéletes esztétika mellett a tökéletes tartósságot.

A legnagyobb gyakorisággal a hidakat építik be, ami egy olyan fogpótlási technika, ami a hiányzó fogakat úgy pótolja, hogy a hiány körüli fogakat használja pillérként. Az állandó igénybevétel miatt főleg fémkerámiát alkalmaznak erre a pótlásra. Ha olyan területen lép fel foghiány, akkor lehet teljes kerámiát is alkalmazni, ilyen pl. a cad-cam technológia is. A kivehető pótlás készítésére akkor kerül sor, ha olyan mértékű a foghiány, hogy a hiány körül található fogakat már nem lehet pillérként alkalmazni, így a híd készítése lehetetlenné válik. Ma már a kivehető fogpótlások is esztétikusak, és a rögzítési technikák fejlődésével semmiféle problémát nem okoznak. A rögzítésnél finom mechanikai eszközöket alkalmaznak, amivel tökéletes stabilizáció érhető el, ami igen korszerű eljárásnak minősül ma már.

E fentiekkel a hidakhoz hasonló stabilitású fogpótlást lehet elérni, amiből az is következik, hogy a kivehető fogpótlást csak a fogak tisztításakor kell kivenni.

A páciensek többsége sajnos jellemzően elhanyagolják a pótláson túl még magmaradt saját fogaikat.

Kiemelkedően fontos, hogy maga a pótlásnak nem csupán esztétikailag van jelentősége, hanem a fogak struktúrája is felborul ezzel. A fogak elveszített struktúráját annál nehezebb lesz helyreállítani, minél később következik be a helyreállítás, és egyre nehezebbé válik a fogaknak a restaurálása.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.