Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Tejfogak növése

A tejfogak fél éves kortól kezdenek kinőni, és a folyamat még három éves kor előtt lezárul, addigra mind a húsz tejfog kibújik. Az idő, miszerint mikor bújnak ki a fogak, nagyon eltérő lehet, előfordulhat akár az is, hogy az újszülött csecsemőnek már szemfoga van, egyébként pedig csupán tíz hónapos korában lenne várható, erre is van példa. Elképzelhető az is, hogy a gyermeknek egy éves koráig kell várnia, mire kinő a metszőfoga, pedig szó sincs arról, hogy ne lenne egészséges, hiszen a további nyomon követés azt bizonyította, hogy a maradandó fogai is egészségesek lettek. Az időpontoknak, hogy kinek, mikor nőnek ki a fogai, nincs nagy jelentősége.


Fogak megjelenési ideje:

6 hónap alsó és középső metszőfog
8-12 hónap két felső és középső metszőfog
10-12 hónap két felső, szélső metszőfog
13-14 hónap két alsó, szélső metszőfog
15-16 hónap négy alsó zápfog
20-24 hónap a négy szemfog
36 hónap- négy hátsó zápfog











Amikor a tejfogak kinőnek, előfordulhat olyan, hogy a gyerek lázas lesz, vagy nem lesz étvágya, esetleg hígabb lesz a széklete. Amennyiben a láz nem túl magas, az nem probléma, általánosságban elfogadott tény, hogy a láz a fogak kibújását segíti elő, azonban, ha magas láz jelentkezik, látogassunk el az orvoshoz.


Mit tegyünk a tejfogakkal?

A fognak két része van, a korona és a gyökér, az első év alatt kalciumra és ásványi sók tömkelegére van szükség ahhoz, hogy megerősödjön a fogzománc. Ehhez legjobb ebben a korban az anyatej. A szoptatásnak amellett, hogy születés után azonnal ellátja a csecsemőt a megfelelő ásványi anyagokkal, abban is jelentősége van, hogy fél éves kora után, mikor megjelennek már tejfogak, azokat is táplálja. A szoptatás fél éves kor utáni idejének ezért komoly jelentősége van.

Hasznos információ lehet kismamáknak, hogy a cumisüvegben található cukrozott italok mennyire károsak az egészségre, és rombolják a kicsik fogait, ugyanis a sok cukor a kalcium és a foszfát beépülését lassítja, gátolja.

Ahogy a gyerek foga kibújik, figyelni kell arra is, hogy megfelelő fluormennyiséget megkapja, ami azt jelenti, hogy a megfelelő táplálékozás mellett meg kell tanítani a fluor tartalmú fogkrémekkel történő fogmosásra. Magyarországon az terjedt el egészen a kilencvenes évekig, hogy a gyermekeknek kötelező volta fluorbevitel, méghozzá Dentocar formájában. A kötelezővé tett plusz fluor szedése azt is eredményezte sokszor, hogy sárgásan elszíneződtek a fogak. Később áttértek a Zymafluorra, és ezt használják a mai napig. Általánosságban a fogak kinövéséről az mondható el, hogy akinél előbb nőnek ki a tejfogak, annál a maradandó is előbb előbújik.


Tejfogak cseréje, fogak váltása

Kisgyermekként a fogak száma igazodik a koponya méretéhez. A növéssel gyakorlatilag a koponya mérete is nő, és a húsz tejfog helyett több, és jóval nagyobb fogak nőnek a helyükre, számuk 32.

A maradandó fogak közül először a „hatosok” nőnek ki, amiket iskolásfogaknak (4) is szoktak emlegetni, hiszen hat éves korban jelennek meg először. Tévesen előfordul, hogy sokan tejfognak hisznek, hiszen nem esik ki előtte fog. Az oka ennek az, hogy fájdalommal is járhat, és mumpszra, és egyéb torokbántalmakra gyanakodnak. További probléma azzal kapcsolatosan, hogy tejfognak hiszik, hogy nem is igazán törődnek velük, amiből később lesz probléma, hiszen e köré nő a többi fog, és biztosítania kell a rágást egy életen át.
Az a fajta fogváltás, aminek már komoly látszatja is van, az alsó metszőfogak cseréjével történik. Nyolc éves korig mind a nyolc metszőfog, alul és felül egyaránt kinő, és a kilencedik évet követően a nyolc kisörlő és a négy szemfog is követi. A sort a második nagyőrlő fogak zárják, amiből szintén négy darab van. Ez a fogsor később kiegészül még a bölcsességfogakkal.


A fogváltással járó problémák

Ha nem történik különösebb gond, akkor a tejfog kiesését követően annak gyökere felszívódik. Amikor elveszítik a gyerekek tejfogaikat, nem jár igazán fájdalommal, és vérzéssel. Ha sokáig mozog kiesése előtt, akkor előfordulhat az, hogy az íny megduzzad, és érzékeny is lehet. A tejfog kiesését követően ezek a panaszok elmúlnak, amit rövid idő múlva a maradandó fog kibúvása követ.

Amikor a maradandó fog kibújik, a nyáltermelés fokozódhat, ami feláztatja a bőrt, és a szájzug gyulladásához vezet, amivel a fogorvosnál kötünk ki. Megeshet az is, hogy az íny, ahol az új fog készül kibújni, bevérzés látható, azonban ez a foga kibújása után elmúlik.

Az őrlőfogak kinövését követően a fogak egy részét még fedheti az íny, de, ekkor rágni kell rajta, hogy minél hamarabb visszahúzódjon. Ha tasak keletkezik, ahol megáll az ételmaradék és a nyál, begyulladhat, és harapás közben fájdalommal jár, sajnos szintén a fogorvoshoz kell mennünk.

Amennyiben a tejfog kiesését követően hat, tizenkét hónap múlva sem nő ki a maradandó fog, és az őrlőfogak pedig visszabújnak, elsüllyednek az ínyben, mindenképpen szakorvossal kell konzultálnunk, akinek meg kell keresnie az okokat.


A bölcsességfog

Az utolsó fogak 16 és 32 éves kor között nőnek ki, komoly eltérések mutatkoznak ebben a tekintetben, de megesik az is, hogy az állcsontban marad, és ki sem nő. Egyre inkább elterjedt az a nézet, hogy ezektől a fogaktól inkább meg kell szabadulni, mert pl. gyulladási gócpont is lehet, de ez csak valamiféle gyulladás esetén igaz.

Az, hogy megtartjuk-e, mindig egyéni döntésünk, egészséges állapotban nagyon jól alkalmazható hidak építésében.

Ellenérvek:

  •        begyulladhat az íny, ha nehezen bújik ki, fáj
  •        olyan tasakot hozhat létre, amiben váladék van
  •        nehezen tartható tisztán, körülményes az ápolása
  •        nem nagyon van helye az állkapocsban
  •        kimutatható, hogy a hetedig rágóhoz hozzáért, és tolja az egész állkapcsot tolja
  •        állhat a fogsoron kívül is, sérülést okozhat

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.