Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A fogmegtartó fogászati kezelések során, és a húzások alkalmával egyaránt szoktak alkalmazni helyi érzéstelenítőket.

A lokális érzéstelenítés csak helyileg hat, azaz csak az adott fog, vagy fogcsoportot érzésteleníti, mást nem.
Az érzéstelenítés leggyakrabban injekció formájában történik meg, a szert így juttatják be a szövetek közé, ami azt eredményezi, hogy az adott ideg 2-3 órán keresztül érzéketlenné válik.
Az érzéstelenítő beadása komoly fájdalommal nem jár, a legtöbb esetben inkább kellemetlennek neveztető csupán.

Szövődmények: Más beavatkozáshoz hasonlóan az érzéstelenítés során is előfordulhatnak különféle szövődmények, bár nem igazán jellemző.

Allergén hatások: Nagyon ritkán , és kevesen számoltak be róla, de ha ennek csak csekély esély is van, haladéktalanul el kell végeztetni egy ilyen típusú vizsgálatot.

Lokális vérömleny: Az érzéstelenítő hatására az injekció okozhat kisebb sérülést, ami vérömleny formájában jelenik meg, és bedagadhat tőle az arc. A legtöbb esetben néhány hét múlva elmúlik magától, javasolt rá a hideg borogatás.

Sérült ideg: Alsó érzéstelenítés esetén lehetséges, hogy megsérül az ideg, ami hónapokig tartó érzészavarhoz is vezethet, de magától regenerálódik.

Szájnyitási problémák: Az érzéstelenítést követően néhány óráig áll fenn csupán.

Féloldali bénulás: Az arc és a mimika izmai is részesülnek az érzéstelenítésből, ami néhány órán belül el szokott múlni.

Rosszullét, émelygés, elájulás: Az ájulást általánosságban összefüggésben van a félelemmel, az ájulás egy pszichés védekezés. A gyakori rosszullét jellemzően közvetlenül az érzéstelenítő injekció után következik be, és visszavezethető a tűtől való félelemre, de maga a szer is okozhatja. Fontos tehát, hogy mindenki jelezze, aki tudja magáról, hogy hajlamos az elájulásra, hiszen ez megelőzhető.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.