Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Gyakran előfordul, hogy el sem megyünk a fogászatra, mert nincsen fájdalmunk, csupán érzékeny a fogunk. De hogyan alakul ki a fogérzékenység, és mi az, amitől megszűnik? Erre keressük most a választ!


Mit jelent a fogérzékenység?

A fognyak szabaddá válik, és emiatt kialakul a fogérzékenység!, ami az egyik leggyakrabban előforduló fogászati probléma. A felnőtt lakosságnak több, mint 50 %-a szenved tőle. Az idő előrehaladtával sajnos akkor is elér minket a fogszuvasodás, ha egyébként megfelelő szájhigiéniával rendelkezünk. A fog érzékenységének kialakulásakor gyakorlatilag a külvilággal érintkezik a fogbél, az ideg, ami fájdalommal jár.

A dentin csatornái, a fogzománc és a gyökércement és az íny által határolt rész, és le van zárva. A fogszuvasodás bekövetkezésekor, amikor a fogzománc elkopik, a csatornák szabaddá válása fájdalmat okoz, valamint az is lehet, hogy a fogíny húzódik vissza. A szuvas fog azért lesz érzékeny, mert a zománc egyre inkább hiányzik belőle, és mivel a dentin szabaddá válik, a környezetének hatásaira érzékenyebb lesz. A fájdalom a fogidegben végződik, oda pedig a dentin csatornácskákon jut el. Összefoglalva az érzékenység lehet fogsérülés miatt, vagy sérülés is okozhatja, de a fogíny visszahúzódás is kiválthatja.


Mik az okai annak, hogy kialakulhat az érzékenység?

Több oka is ismeretes, de inkább egyfajta tünetként szokták emlegetni, mint betegségként, így a tünetet kell valahogy orvosolni. A leggyakrabban azoknál az embereknél jelentkezik, akik nem rendelkeznek megfelelő szájhigiéniával, vagy durva fogkefével, és erősen mosnak fogat. A fogak érzékenysége sokszor nagyon egyszerűen orvosolható, pl. egy finomabb sörtéjű fogkefe választásával. Az esetek túlnyomó többségében azonban ez nincs így. A fogérzékenységet okozhatja pl. fogászati beavatkozás is, de a fogfehérítés, a fogkő leszedése, és a csiszolás is ide tartozik.

Szerepe lehet az érzékenység kialakulásában a íny gyulladása, vagy káros szokásokból, pl. dohányzás, következő sorvadás is.

Előfordulhat időszakos érzékenység is, ebben az esetben hidegre, melegre sósra, édesre érzékennyé válhat a fogunk, és egyszerre akár több fogunkban is jelentkezhet fájdalom.


Hogyan múlik el az érzékenység a fogakból?

Több megoldás is létezik arra vonatkozóan, hogyan kell orvosolni a fogérzékenységet, de elsősorban ez attól függ, hogy maga a fájdalom mennyire kiterjedt, magyarul mennyire súlyos a helyzet. Ha fogorvosunk azt állítja, hogy a dentincsatorna, és a fogzománc nem sérült, és az érzékeny fog nem szenved a fogszuvasodástól, akkor valószínűleg elegendő egy, erre a célra gyártott, speciális fogkrém.

Ma már hazánkban is kaphatóak olyan fogkrémek, amelyek megszűntetik az érzékenységet, de ismertek olyan, a fogorvos által alkalmazott paszták, melyeknek már egyszeri alkalmazásával komoly eredmény érhető el. Ilyen, lokálisan ható anyagból több fajtát is alkalmaznak ma már. A fogérzékenység megszüntethető ún. Soft-lézer segítségével, de a legáltalánosabb még mindig a fluorid használata, mely az érzékenységet periférikusan lecsökkenti, a dentint lezárja, és a folyadékáramlást fokozatosan megszünteti a pulpa felé. A leggyakoribb módszer azonban nem a rendelőben, hanem otthon történik, méghozzá speciális, érzékenységet megszüntető fogkrém alkalmazásával.

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt, hogy a fogágybetegség és a fogszuvasodás Magyarországon népbetegség, elsők vagyunk sajnos Európában, ezért van komoly jelentősége annak, hogy a megfelelő szájhigiéniával megelőzzük az ilyen jellegű problémákat.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.