Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Mikor szükséges gyermekeknél az első fogászati vizsgálat?

Mikor kell elvinni a kicsiket a fogorvoshoz? A helyes válasz az, hogy a lehető leghamarabb, hiszen náluk még jobban ki kell emelni a fogorvostól való félelmet, ezért ezt meg kell előzni. Ebből következően akkor kell ellátogatni velük a rendelőbe, amikor még nincsen semmi probléma, nincs szükség beavatkozásra, így fokozatosan természetessé válik, hogy a fogorvoshoz menni kell. A gyermekfogászaton a kezelésekhez nagyfokú türelem kell, a szakembereknek egyfolytában arra kell törekedniük, hogy ne érje a kicsiket semmilyen negatív hatás, így eleinte lelkileg kell megközelíteni őket. Az első találkozásnál minden eldől, fontos, hogy a fogorvos értsen a gyerekek nyelvén, és képes legyen arra, hogy a találkozást szorongásmentesség tegye. Amikor a gyermek tejfoga kibújt, évente kétszer szükséges a fogorvoshoz ellátogatni.

Hozzászoktatás a vizsgálatokhoz

A kicsiknek meg kell szokniuk a látogatásokat, és akkor idősebb korában sem fog félni a fogorvostól. A felnőtteknek majdnem háromnegyede nem azért nem megy fogorvoshoz, mert gyerekkorában komolyabb stressz érte ezzel kapcsolatban. Ennek több oka lehetett, pl. nem feltétlenül megértő fogorvos, fájdalom.
A tejfogak védelme hasonlóan fontos, de miért is? A tejfogak helyén nőnek ki a maradó fogak, tehát ez lesz a helyük, valamint nem elhanyagolgató, hogy bizony a szuvas tejfog is fáj.

A fogszuvasodása a tej- és a maradó fogaknak könnyen megelőzhető

A prevenciónak már gyermekkorban is komoly jelentősége van, megelőzhető vele a fogszuvasodás. A helyes száj- és fogápolás a megfelelő higiénia, és étrend mind-mind hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez. Gyerekkorban jelentősége lehet még ezen kívül a helyi fluoridos kezelésnek, és a barázdazárásnak egyaránt. Nagyon sok szülő nem tudja, éppen ezért tejfognak hiszi, hogy 6 éves korban a tejörlők mögött kibújó 4 nagyőrlő már maradó fog, ami később gondot okozhat.

A helyes fogápolást a szülőknek is tanulniuk kell!

A kisgyermekeknél ki kell alakítani azokat a pozitív szájápolási szokásokat, amik egész életükre kihatnak, és amikor még nem képesek a kicsik saját maguknak megfelelő módon a fogaikat tisztítani, segíteni kell nekik. Ahhoz viszont, hogy megfelelően átadjuk ismereteinket a szülőknek, nekünk is jól kell ismernünk a fortélyokat, és nekünk, szülőknek is el kell sajátítanunk a helyes technikát. A későbbi egészség érdekében kiemelkedő, hogy már gyermekkorban rutinszerű váljon a száj- és fogápolás.

Helyi fluoridos kezelés, védelem a fogszuvasodás ellen

A fluoridos anyaggal való lokális ecseteléssel megelőzhető a fogszuvasodás, hiszen a fluorid hozzájárul ahhoz, hogy a fogzománc elveszített ásványi anyag tartalma ezáltal visszaépüljön a fogba, amivel csökken a fogszuvasodás valószínűsége. Az, hogy a fluorid hogyan jut a szervezetbe, sokféleképpen lehetséges. Egyik ilyen módszer, hogy a fluoridot a fog felszínére helyezzük, ecseteléssel, vagy zselé formájában. A hatékonyságot növeli az ún. iontoforézissel történő kezelés, ami a fogfelületen található fluorid gyorsabb beépülését elősegítő eljárás. A beépülés elősegítése mellett a fogfelszínen található baktériumokat is elpusztítja, ami teljesen fájdalommentes. A zselé, ami magas koncentrációban fluoridot tartalmaz, csak a foggal érintkezik, tehát a gyermek nem nyeli le, így nincsen káros hatása. Az eljárást érdemes évente kétszer megismételni.

A barázdazárás előnyei

Jellemzően gyermekkorban alkalmazzák, miután a maradó fogak elbújtak, mert a maradó fogak megvédése szükséges ezzel az eljárással, hiszen a 6 éves kor környékén előbújó négy nagyőrlő különösen nagy kockázatnak van kitéve. A fogaknak a barázdái igen változatosak, nehéz őket tisztítani, még felnőttkorban is. A barázdazárás annyit jelent, hogy egy speciális fluorid tartalmú anyaggal kitöltik a barázdákat, így ott nem tud a plakk letapadni, ezáltal a fogszuvasodás valószínűsége kisebb. A barázdazárás nem fáj, és igen gyors. Az anyag néhány évig biztosan a helyén marad, egészen addig, amíg a gyermek már biztonsággal tud fogat mosni, de cserélhető is. Bizonyos betegségek esetén, vagy fogszabályzó készülék viselésekor felnőtteknek is szokták ajánlani.

Tejfogak tömése

Amennyiben a gyermekeknél fogszuvasodást diagnosztizálunk, haladéktalanul forduljunk fogorvoshoz, vegyük komolyan a dolgot, hiszen ha nem tesszük, akkor a vége gyökérkezelés is lehet, vagy akár foghúzás is. A tejfogak egészen más szerkezetűek, mint maradó társaik, a fogszuvasodás sokkal hamarabb kárt tesz bennük, hiszen a zománc is jóval vékonyabb, a fogbél viszont jóval nagyobb, mint a maradandó fogak esetén. Ebből a sajátosságból adódóan a fogszuvasodás jobban terjed, és a következmények is jóval komolyabbak. A fogtömés nagyon hasonlít a maradó fogak tömésére, fluorid tartalmú tömőanyag kerül a lyukas fogba, amivel a tömések mellett kialakuló ún. másodlagos szuvasodásokat is elkerülhetjük.

A tejfogak gyökere

A maradandó fogakhoz hasonlóan rendelkeznek a tejfogak is gyökérrel. Amennyiben a fogszuvasodás mértéke már a fogbélnél tart, kezelést igényel. A tejfogakat mindenáron meg kell menteni, hiba a korai eltávolításuk, hiszen ez a későbbi maradó fog beilleszkedési problémájához vezet., hiszen leszűkül a hely. Amikor a tejfog gyökérkezelése folyik, alapkövetelmény, hogy ne fájjon, a tömés elkészítése pedig ne vegyen hosszú időt igénybe.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.