Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
A fogászaton várakozó leendő páciensekhez napról napra több információ jut el az igazán fehér fogakról, és mosolyról, a legmodernebb fogászati eljárásokról, a cirkóniumról, héjakról és nem utolsó sorban a fémmentes és a biopótlásokról is. A Balance Dental cég legtöbb munkáját ma még a réginek mondható fémkerámiából készült korona és híd alkotja. Egy olyan fogászati labor, mely modern technikát alkalmaz, és korszerű az anyagfelhasználása, valamint humán téren is megfelelően ellátott, meglepetésszerűen valóságosan tud hagyományos anyagokból előállítani.

Ma, amikor egy információs társadalom vesz minket körül, nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy az információt beszerezzük, akár a fogászatról is. A Tv, rádió és az internet segítségével máris minden könnyen elérhetővé válik. A legtöbb eszköz szinte bármiről, akár az innovatív fogászati eljárásokról is, azonnal tájékozat bennünket, így azáltal egy-egy szakmába is rövid betekintést nyerhetünk, amire fogékonyak vagyunk, különösen akkor, ha az egészségünkről van szó.

Így van ez természetesen a fogtechnikával és a fogászattal is, az emberek egyre többet hallanak róla, informálódnak az előbb felsorolt eszközökön keresztül. Azonban fontos megemlíteni, hogy a hagyományos értelemben vett fogászati eljárások még mindig elterjedtebbek, így gyakrabban használnak a fogorvosok fémkerámia hidat és koronát. Persze az előbbi kijelentés után sokan hevesen tiltakoznának a modern, új fogászati eljárást nélkülöző, ma már őskövületnek számító alkalmazás ellen.

Fontos azonban megjegyeznünk, hogy ha adottak a technikai, humán és anyagi feltételek, akkor meglepő eredményre juthatunk ezzel a hagyományos eljárással is. A fogászat ezen területe egy fogtechnikus számára mindig is kihívást kell, hogy jelentsen, különösen akkor, ha egész, elvesztett fogállomány pótlásáról beszélhetünk.

Saját fogaink azért hatnak a szánkban természetesnek, mert a rétegződésük és felépítésük anatómiailag ezt lehetővé teszi, és a fény természetesen verődik róla vissza. A fogászati eljárás során a fogtechnikus ezt az anatómiát, és fényvisszaverődést képes az eredetire visszaállítani.

Ezt természet-azonos fogpótlásnak is szokták emlegetni, ami egy bonyolult folyamat végkifejlete. Ilyen pl. az, amikor elkészítik a pótlás fémvázát, mely megfelel a statikai és fizikai törvényeknek egyaránt. Jó példa még a rétegzése és felépítése anatómikus szempontból a fogászati kerámia leplezésnek, és ilyen még a természetes fog-opaleszcencia, a fog-fluoreszcencia, valamint a fogopacitás és fog-transzlucencia visszaállítása is. Most pedig, természetesen csak érintőlegesen, következzen néhány fogalom a fogászatnak e szűk területéről, melyeken keresztül bepillantást nyerhetünk az összetettnek mondható fogtechnikusi szakmába.

Mit jelent az opaleszcencia? Igazából ez egy fényhatás, mely visszaverődik a szemünkbe fogaink apró részecskéiről. A rövidhullámú fény visszaverődik, a hosszú pedig áthatol fogainkon. A fogászati szakmában jól ismert hatás különböző intenzitású élmasszák segítségével érhető el. Ha idősebb a fogazat, akkor annyira nem, viszont a fiatal fogazat esetén a incizális területen az opaleszcencia erősebbnek hat.

A floureszcencia nem más, mint a fog-vagy kerámiaanyagnak az a képessége, mely a gerjeszett és felé tartó energiát látható fénnyé generálja, vagy pedig ultraibolya sugárrá konvertálja át. A fogainkon a legtöbb ilyen terület a gyökéren található, és legkevesebbet pedig az incizális területen fedezhetünk fel.

Az opacitás másképpen fényvisszaverő képességet jelent, leegyszerűsítve: Az opacitás nagysága az anyag fényességének a függvénye. A fogászati eljárás során ezt nagyon fontos figyelembe venni, meg kell ismerni a különféle anyagok opacitási fokát, csak akkor lehet elérni a kellő eredményt.

A fogászatnak e szűk területén tehát jól látszik, hogy mennyire bonyolult és sokrétű szakmát sajátított el az, aki fogtechnikusnak ment. Egyre nagyobb igények jelennek meg mind a betegek, mind pedig a megrendelők részéről. Egy rendelő és egy labor közt kialakult jó kapcsolat tökéletes munkákat és mosolyokat szülhet, és magabiztosságot eredményez az emberek körében.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.