Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Rengeteg emberrel előfordul életében, hogy fogpótlásra kényszerül. Mivel pótoljuk? Tesszük fel ezt a nagyon fontos kérdést, vagy esetleg mentsük meg mégis valahogy? Jó megoldásnak tűnhet a fogászatban forradalmasított implantátum, melynek a feje lecserélhető.

A fogpótlás attól függ, hogy pl. a fogat ki kellett-e húzni. Illetve ha nem, akkor az mennyire sérült, meg lehet-e menteni, stb. Ha esély van arra, hogy megmenekülhet fogunk, akkor a szemmel is látható részére korona kerül. Amennyiben a gyökerét sem tudjuk megmenteni, akkor a fog teljes része eltávolításra kerül, és implantátumot helyeznek a helyére, azaz egy mesterséges fog. Vajon melyik jobb választás?

Egy kis történelmi visszatekintésre lesz szükségünk ahhoz, hogy választ kapjunk! A fogászat hosszú évszázadok óta foglalkozik a fogak pótlásával. A Mayák az ősi Amerikában képesek voltak kagylót ültetni a kihullott fogaik helyére, ezt pedig befogadta a szervezet. Olaszországban, már az Etruszkok idején divat volt fogkorona és híd készítése is, mellyel egy meglévő foghoz erősítettek egy újabbat!
A Mayák által alkalmazott ősi fogászati módszer hatékonyabbnak bizonyult, hiszen a beültetett kagyló egyszerűen eggyé vált az állkapoccsal, igaz ez hosszabb ideig tartott, mint egy korona elkészítése.

Ma már természetesen ezek a dolgok nem így működnek, nincs már szó kagylóval történő fogpótlásról. Az 50-es években, amikor csontritkulással kapcsolatos kísérleteket végeztek, jöttek rá arra, hogy a titániumot befogadja az emberi szervezet. Ez az anyag képes pótolni fogainkat, mert összeforr egy idő után a csontozatunkkal. Azt kell, hogy mondjuk, hogy fogászati szempontból is, így egy eredetinél jobb, mesterséges szervvel többek lehetünk.

A fémből és a kerámiából készült fogbeültetések, hidak, koronák sokkal tartósabbak, de mégis az a tapasztalat, ha egy fog megmentésére akár egy kicsi esély is van, kevesen válnak meg eredeti fogaiktól.
A korona pedig elkophat, és újratervezése, ismételt felhelyezése az egészséges fogakat tovább pusztítja, teljesen legyengíti, ellentétben az implantátummal. Viszont a fogbeültetés sem tart örökké, felső harmadának cseréje a kopás következtében cserére szorulhat. Jó megoldás lehet az, ha az implantátumra tesznek koronát, így az bármikor lecserélhetővé válik, ha szükséges! A legjobb, ha a fogbeültetés, az implantátum fej része cserélhető. Ma már minden modern fogászattal rendelkező országban végeznek ilyen beavatkozást.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.