Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Vírusok, szifilisz, szájüregi rák, fekélyek

Amennyiben valaki olyan sebet talál a szájüregében, ami néhány hét múlva sem múlik el, akkor mindenképpen érdemes ellátogatni a szakrendelésre, főleg abban az esetben, ha nem érez fájdalmat. A pofa belső oldalán megjelenő sebek nem igazán veszélyesek, főleg afták, egyéb ráharapások lehetnek zömmel.

Sok esetben a szájüregi sebek fehér színűek, időnként vörös körülhatárolással. Fekély abban az esetben alakul ki, ha valaki rosszul próbál meg fogfájást csillapítani, és , és az íny és a pofa közé szorítja az aszpirint. A szájüregi seb lehet még ún. Behçet-szindróma is, de ebben az esetben a nemi szerven és a szemen is hasonló változások mutatkoznak.

Orális szexet néhány héttel követően a szájüregben és az ajkakon fehér, fájdalmatlan sebesedések jelennek meg, ami a szifilisz első fázisának a jele. Pár héttel a megjelenés után ez a fajta elváltozás teljesen elmúlik. Kb. egy-négy hónapot követően jelentkezik a következő jele a betegségnek, szintén fehér foltként az ajkakon és szájüregben. A sebesedések és a később kialakult fehér foltok is komolyan fertőzőek, tehát még egy egyszerűnek mondható csókolózással is nagyon könnyen terjed.

A szájfenék egy igen veszélyeztetett terület a szájüregi rákok kialakulásának szempontjából, legfőképpen a közép- és időskorúak esetében, valamint azoknál, akik dohányoznak és alkoholt fogyasztanak. Ezen kívül a cisztáknak a legkülönbözőbb formája is kialakulhat itt, melyek sokszor annyira zavaróak, hogy sebészeti úton kell eltávolítani őket.

A szájpadon akárhol megjelenhetnek olyan hólyagok, melyek folyadékkal telítettek, és jellemzően valamilyen sérülés eredményei., de visszavezethetők betegségre is. Gyermekek esetén vírusos megbetegedésnek lehet következménye, mint pl. a kanyarónak, hogy pofa belső részén rendellenességek alakulnak ki.

Súlyos szövődményeket okozhatnak az olyan jellegű fertőzések, melyek szuvas fogakból indulnak el a szájfenék felé. Ilyen lehet a Ludwig-féle angina, aminek az a következménye, hogy durva duzzanat alakul ki a szájüreg alján, ami még a nyelvet is hátrébb tolja, így akár a légutak is elzáródhatnak. A légzés miatt sürgősségi ellátásra is szükség lehet.

Ha folyamatosan harapásnak van kitéve a pofa belső része, akkor jóindulatú, ún. kötőszöveti daganat alakulhat ki, mely fájdalommal nem jár, és sebészeti úton könnyen eltávolítható.

A szemölcsök is okozhatnak fertőzést a szájüregben, ha bekerülnek oda, pl. ujj szopásának következményeként. Orális szexszel is át lehet vinni a szemölcsöknek egy másik fajtáját. Orvoslásukra több megoldás is létezik.

A szájpadról

A nekrotizáló szialometaplázia a szájpadnak a gyors lebomlását okozza, ami által egy réskpző seb jön létre néhány nap elteltével. A sérülés sokszor nagy, és ijesztőnek tűnhet, ám maga a nekrotizáló szialometaplázia nem jár egyáltalán fájdalommal. Két hónap elteltével elmúlik, kialakulása legtöbbször sérülésekre vezethető vissza, pl. egy fogászati kezelésre.

A szájpadon, a középvonal közelében kialakulhat egy csontkinövés, az ún. torusz. Maga a képződmény tapintásra igen kemény, viszont teljesen ártalmatlan, főleg serdülőkorban jelenik meg, és egy életen át megmarad. Hozzányúlni nem szükséges, ha nem sérül meg a nyálkahártya felette, vagy a területet lefedő fogpótlás még nem készül el.

A szájpadon a daganatok, függetlenül attól, hogy jó, vagy rosszindulatúak, jellemzően negyven és hatvan év között jelennek meg. Eleinte csak kisebb panaszok jelentkeznek, pl. szájpad kissé duzzadt, vagy olyan, mintha meglazulna egy-egy pótlás. Az igazi fájdalom csak később jelentkezik.

A szifilisznek a késői szakaszában kialakulhat lyuk, ún. gumma, ami a szájpad tetején figyelhető meg.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.