Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Évek elteltével, és a kávéfogyasztás növekedésével a szép fehér fogak sajnos elszíneződnek. Igen drága fogászati beavatkozásoknak köszönhetően el lehet érni ma már komoly eredményeket, és emellett persze a következő otthoni eljárásokkal is próbálkozhatunk.


Fogfehérítés az ókortól napjainkig

Aki az ókorban fehér fogakra vágyott, annak vizeletet kellett dörzsölnie a fogához kefével. A XIV. században a fogorvosok a fémmel való dörzsölés javasolták, vagy pedig egy rövid salétromsavas öblítést. Az 1800-as években kezdték el alkalmazni a hidrogén-peroxidot, amit a mai napig is használnak, de ide tartozik a sósav is, amit szintén előszeretettel alkalmaztak. Komolyabb áttörést a fehérítő gél jelentette, amit az 1990-es évektől használnak.


Fehér foltok a fogak felszínén, fluorózis

A túlzott fluorbeviteltől alakulhat ki, a fogak felszínén fehér foltok jelennek meg, amiket csak igen nagy nehézségek árán lehet eltüntetni. Előfordulhat, hogy a fogak romlanak tőle, ezért komolyan kell venni azt, hogy a fogkrémet, mely nagyobb mennyiségben tartalmaz fluoridot, nem szabad lenyelni.

Dr. Fuch Péter fogászati szakember arról számolt be, hogy milyen negatív élménye kapcsolódik a fogfehérítéshez. Egy fiatal hölgy otthon kísérletezett a fogfehérítéssel, és hidrogén-peroxidos oldattal öblögetett, ahelyett, hogy a fogait ecsetelte volna. A fogfehérítés tökéletes is volt, csakhogy olyan mértékű ínysérülést szenvedett, hogy reggelre a fogainak a felét elveszítette. A fiatal lánynak szerencséje volt, még vissza lehetett ültetni a fogait, de ez kb. két millió forintjába került.


A Hidrogén-peroxid

Sokan csak a fodrászatból ismerik az anyagot, ahol a hajszín világosítására használják, de maró hatása a fogászat területén is hasznosnak bizonyult. A fogak színének világosításakor ügyelni kell arra, hogy orvosi felügyelet mellett végezzük, nem szabad kísérletezni ezzel, hiszen csak a fogak elvesztés nem is akkora tragédia, hiszen meg is vakulhatunk.


Fehérítő fogpaszták

Fő célcsoportja a fogkrémgyáraknak a dohányos emberek, sok esetben kimondottan nekik fejlesztenek ki újabb és újabb fogkrémet, és a szinte csodaszernek titulált fogkrémekért akár 1000 Ft-os is elkérhetnek. Természetesen maga a fogfehérítés jóval drágább, mint ezek a speciális fogkrémek, de maga a hatás összehasonlíthatatlan.

A fogfehérítő fogpaszták azért hatásosak a maguk nemében, mert csillámpalát és krétaport tartalmaznak, viszont pár perc alatt elmúlik a hatása. Egy vékony réteg alakul ki a fogakon, ami természetesen az első korty után elmúlik.

Hozzá kell tenni, hogy a fogászatokon végzett fogfehérítés is csak az első kávéig tart, és addig látványos, és egy bizonyos idő elteltével újra el kell végeztetni a fogfehérítést.


Konyhai megoldások

Mint ahogyan másra, a fogfehérítésre is van módszer a konyhában. Ilyen a por formájú szóda, ami hatékony lehet, de csak átmeneti segítséget nyújt, viszont nem tehetünk kárt vele se az ínyünkben, sem pedig a fogainkban.

A szóda, szódabikarbóna és a sütőpor is jó segítség lehet, amennyiben fogainkat dörzsöljük vele. A fogzománc megsértése nélkül ledörzsöli az elszíneződéseket. Heti egy-két alkalommal már komolyabb eredményt érhetünk el.


Eper, citrom

A friss eper fogtisztító hatású, almasav tartalma miatt lemarja az elszíneződéseket, így a fogunk világosodik tőle. A sav hosszútávon nem egészséges, úgyhogy az eperrel való tisztítást nem szabad túlzásba vinni.

A citrom a vitamintartalma mellett a fogakat fehéríti a leve, de mégsem szokták ezt ajánlani, hiszen hasznossága mellett kárt is okoz, hiszen erős sav. Alkalmazása esetén fokozódik a nyáltermelés, mert szervezetünk így védekezik, és próbálja fogainkat megóvni a hatástól. Az elszíneződést tökéletesen eltávolítja, de ha túlzásba visszük, sérülhet a fogzománc.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.