Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A száj nyálkahártyájának vörös színe megszűnhet, világosodhat, vérszegénnyé válhat, és sápadt lehet. Ha vérszegénységről van asz, annak elmúlása után az eredeti nyálkahártya színe visszatér.

Ha olyan területet fedez fel a páciens, ami frissen színeződött el, akkor azt haladéktalanul meg kell mutatni szakembernek, hiszen mellékvese megbetegedést vagy akár rákos elváltozást is jelezhet. A szájüregben szinte bárhol megjelenhetnek fehéres részek, de többségük csupán ételmaradék, így a megfelelő szájhigiéniával el is múlik. Lehetséges az is, hogy a fehéres elváltozás szájpenész, amennyiben dörzsöléskor a hám is sérül, valamint vérző, fájdalmas marad a tisztítás után a terület.

Fehér folt formájában jelennek meg a szájüregben az elszarusodott területek is, melyek vastagok, és magas a keratintartalmuk. Ezt az ún. Leukoplakia. Az ellenálló fehérjének, keratinnak, a védekezésben van szerepe, és a bőrréteg felépítésben is részt vesz, azonban a nyálkahártyában is megtalálható. Előfordul, hogy túlzottan elszaporodik a szájütegben, aminek elsősorban a dohányzás az oka.

A szájüregben vöröses részek is kialakulhatnak, ami a nyálkahártya elvékonyodására utal, és a nyálkahártya alatt található véredények miatt következik be. A fehér és a vörös elszíneződés jóindulatú elváltozásokra, de ugyanígy rosszindulatú elváltozásokra is utalhat, ezért haladéktalanul meg kell mutatni szakorvosnak.

A pofa belső oldalán, vagy a nyelven fehér vonalak jelenhetnek meg, finom, hálózatos formában, ami együtt járhat viszkető bőrkiütéssel is. Maga a betegség igen fájdalmas fekélyt is okozhat, de jellemzően nem az a jellemző, a legtöbb esetben még csak nem is kellemetlen.

A pofán, a belső oldalon vöröses színű, jól körülhatárolt foltok jelenhetnek meg az őrlőfogak magasságában, amik a kanyaró megjelenésére utalhatnak.

A szájpad fertőzései, betegségei

Elszíneződései a legtöbb esetben irritációs eredetűek, vagy egyéb fertőzésre vezethetőek vissza. Azoknál a betegeknél, akik pl. huzamosabb időn át pipáznak, kialakulhat az ún. dohányos szájpad, ami fehéres színű, és rajta kemény, apró vöröses foltok jelennek meg. Amennyiben az ilyen jellegű elváltozás tíz, tizenöt napon belül sem múlik el, akkor feltétlenül szakorvoshoz kell fordulni.

Az élénk orális szex is vezethet elváltozáshoz, ami miatt apró piros foltocskák jelenhetnek meg, de pár nap múlva magától elmúlnak. Ehhez nagyon hasonló lehet az erek elváltozása is, vagy a mononukleózis megjelenésére. A szájpadon vörös területek jelenhet meg, ami lehet annak is a következménye, hogy a protézis rosszul illeszkedik, vagy túl rég óta nem vették ki. A kivehető fogpótlások közül az összeset ki kell venni éjszaka, és a tisztítása is elengedhetetlen, majd a beáztatása. Az AIDS-es betegek esetén lila foltok jelenhetnek meg a szájpadon, ami a Kaposi-szarkómára utal. A Kaposi-szarkóma a kiserek burjánzása miatt kialakuló rosszindulatú daganat. Esztétikai jelentősége mellett a kezelésével a kellemetlenségek is nagymértékben lecsökkenthetők

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.