Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A szájüregi rák korai felismerése

A különféle rosszindulatú daganatok, azon belül is a rák, egyre gyakrabban fordul elő világszerte. A fejlett világban, így az Egyesült Államokban, és az Európai Unióban a keringési betegségekből következő halálokot közvetlenül a rákos megbetegedések követik. Hazánkban is kiemelkedőek a rákos megbetegedések miatt bekövetkező halálesetek.

Az összes rákos megbetegedések közül (gyomor, emlő, méhnyak) a szájüregi rákok az előkelő hatodik helyet foglalják el.

Hazánkban a férfiak az ajak- és szájüregi rákok esetében az ötödik helyen állnak. Magyarországon a rákos megbetegedésekre vonatkoztatva a szájüregi rák által okozott megbetegedések növekedtek a legnagyobb mértékben az elmúlt időben, és az összes daganatos megbetegedésnek már az öt százalékát teszi ki. Az elmúlt másfél évtizedben a megbetegedések száma a háromszorosára emelkedett.

A szájüregi rákok, melyek arc és az állcsont területén is megjelenhetnek, amellett, hogy igen gyakoriak, igen rosszindulatú megbetegedések is egyben. Gyors terjedésük mellett gyakori az áttét, emiatt pedig a halálozási arány is jóval magasabb.

A szájüregben kialakuló daganatok sokkal összetettebbek, mint egyéb helyen megjelenő társaik. Kialakulásuk belső és külső tényezők együttes következménye.

A belső tényezők közül adott tényezőnek kell tekinteni a genetikai tényezőt, a hormonháztartást és az immunrendszer állapotát.

A külső tényezőt lehet befolyásolni. Ilyen lehet pl. a foglalkozási ártalom, cigaretta, túlzott gyógyszerfogyasztás, alkohol, nem normális életvezetés és a stressz. Emellett, a szájüreg ápolását is meg kell említeni, mint külső tényezőt, melynek szintén döntő szerepe van. Egy tiszta, ápolt szájüregben igen ritkán fordul elő kóros elváltozás.

Azt hozzá kell tenni, hogy a szájüregi rák nem feltétlenül végződik halállal, az időben észrevett és felismert elváltozások jó eséllyel gyógyíthatók.

A szájüregben megjelenő daganatok tünetei

Nagyon sokan egyáltalán nincsenek azzal tisztában, hogy mit is jelent egy rosszindulatú daganat a szájban, és nem vesznek bizonyos elváltozásokról tudomást. Főként azért sem, mert a többi rákhoz hasonlóan ez sem jár egyáltalán fájdalommal.

Mikor van szó rákról, és mikor kell a szakrendelésre látogatni?

Minden esetben fel kell keresni a szakrendelést, ha olyan duzzanat esetleg fekély van a szájban, mely nyolc hónapig nem gyógyul, vagy nagyon hámlik. Ha a betegség már előrehaladott állapotban van, zavart okozhat a rágásban, vérezhet és komoly fájdalommal is járhat. Amennyiben a csontokra is átterjedt, akkor a nyirokcsomónak a duzzanata előrehaladt stádiumot mutat.

Lokalizálás

A rákos elváltozás a szájüregen belül bárhol kialakulhat, így az ajkakon a garatnál és a száj nyálkahártyánál is. A vérellátás nagyban befolyásolja a daganat terjedését, ebből következően a nyelven és a szájfenéken megjelenő daganatok igen veszélyesek.

A szájüregben megjelenő rákok gyógyítása, kezelési lehetőségek

A nagyobb, illetve a teljes gyógyulás valószínűsége azon múlik, mennyire korán sikerül felfedezni az elváltozást.

A rákos elváltozás felismerése lehet:

  •        önmegfigyelés útján (emlő vizsgálata ún. öndiagnózis)
  •        rendszeres fogászati ellenőrzés során, panasz esetén azonnali szakellátás
  •        szűrővizsgálatokon való részvétellel

Ha daganat gyanú merül fel, akkor azonnal a szakrendeléshez kell fordulni, ahol egy próbakimetszéssel felállítják a diagnózist. Ha sikerül igazolni a rákos megbetegedést, még akkor is különféle fokozatok jöhetnek szóba, melyeket más és más módon kezelnek, mégpedig úgy, hogy a szövettani és a klinikai képet figyelembe veszik.

A gyógyulási esély a mai modern korban igen megnőtt, hiszen a korai műtét, a sugárkezelés, a gyógyszeres módszerek mind megnövelték a túlélési esélyt.

A fentiek szerint igen fontos a jelentősége, hogy a szájüregi rákot időben felismerjék, de ennél is fontosabb a rákot megelőző elváltozások felismerése.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.