Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Azokat a koronatípusokat, amelyeket fémből állítanak elő, különféle ötvözetek felhasználásával hozzák létre. A kétrészes és húzott koronákat manapság már nem használják, mert a széleknél nem volt pontos a záródás és a rágófelszín létrehozása is problémákat vetett fel. Mostanában inkább az öntött koronákat használják, mert ezek tökéletesen beleillenek a kialakított üregbe és a rágófelszín is jól kialakítható.

A legalkalmasabb fémötvözetek a korona készítéséhez, azok, amelyek ól megmunkálhatók. Ilyen ötvözetek például az ezüst-palládium ötvözetek, az aranyötvözetek, króm-kobalt és króm-nikkel ötvözetek. A legkönnyebben a - (750‰), 20- (833‰), 22 (916‰) karátos aranyötvözetekkel lehet dolgozni. Azért jók még ezek az ötvözetek, mert hasonló a keménységük, mint a fogak keménysége és biokompatibilisek is. Az arany mellet még több fémet tartalmaz, melyek a következők: réz, palládium, ón, platina és ezüst. Az aranyötvözetből készült koronákon kívül még nagyon jó tulajdonságai vannak a titánból készült koronáknak is. Azonban ezek előállítása még akadályokba ütközik, mert a nikkel tartalmú ötvözetek allergiát okozhatnak.

A csonkpreparációt követően a levett minták segítségével a fogtechnikus elkészíti a koronát, mégpedig úgy, hogy artikulátorban gipszeli. Ezt követően hozza létre a korona mintázatát viaszból. Tehát a koronát egy úgynevezett viaszfelrakásos módszerrel alakítják ki, ami azért fontos, hogy létrejövő fémkoronákat úgy tudják elkészíteni, hogy azok tökéletesen az adott személyre legyenek szabva. A rágófelszín preparációját additív módszerrel végzik, melyhez vízcseppeket adagolnak. Elsősorban a záróléceknek és a csücsköknek a helyzetét rögzítik, majd utána ezt a kettőt csatlakoztatják egymáshoz. A végén már csak a barázdákat formálják. Talkumpor segítségével tudják ellenőrizni, hogy jók-e az érintkezések, ha túlzottan erős az összeérés, akkor a por eltűnik.

Miután a mintázást befejezték egy öntőcsapot, raknak a viaszból készült koronára, és utána beágyazzák. Ezt követően kemencében az egész viaszt kiégetik. Majd a viasz kiégetésével képződött üreget olvasztott fémmel töltik fel az öntőcsapon keresztül, amely egy centrifugában történik. Amikor a fém kihűlt akkor a beágyazót eltávolítják, a koronát meg polírozzák és finírozzák. A legutolsó művelet az, amikor a fogorvos az elkészült koronát bepróbálja, és végül rögzíti cement segítségével.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.