Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Ma már lehetséges az, hogy egy kihullott fogat újra kinövesztenek az állcsontból, legalábbis egerek esetén már sikerrel jártak a kutatók. A régi és az új fog között semmi különbséget nem találtak a japán fogorvosok, éppen olyan egészséges, és kemény, mint elődje, nyilatkozták az Egyesült Államok Tudományos Akadémiáján.

A fentieken kívül a fogban még az idegek is kialakulnak, magyarul a fog fáj, érzékennyé válhat, ugyanúgy, mint eredeti elődje. A kialakított eljárást néhányan már továbbgondolták más emberi szervekre is.

A Tokioi Egyetemen a kutatók fogcsírák kitenyésztésével kísérleteztek eleinte, amiknek a sejtjeikben fellelhetőek a szükséges genetikai információk. Ezekből az adatokból egy teljes fogat képesek rekonstruálni majd az emberi szervezetben. Az egerek felső állkapcsából eltávolított fogak helyére végül beültették ezeket a fogcsírákat, és azok ott valós fogakká fejlődtek. Egy fontos dolgot is megállapítottak, miszerint a beültetett fogak mindig kisebbek lettek, mint elődjeik.

A fogászatban is az a cél, hogy végül komplex, teljes szervet növesszenek, mely tökéletesen működőképes. Ezáltal nagyon könnyen lehetne a baleset, betegség miatt elhullott fogakat újranöveszteni, ami hatalmas előrelépést jelentene. Amennyiben ez sikerülne az emberi szervezeten belül, akkor ezek a fogak az elődeikhez nagyon hasonló működést produkálnának.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.