Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

Fogászat

Fogászat Budapesten, hírek, újdonságok, információ a kezelésről

Inlay vagy fogbetét

A fogbetét a töméseknek egy igen speciális területe. A tömésekhez hasonlóan a szuvas területet eltávolítja a fogorvos, ezek után viszont nem a hagyományos módon történik a kezelés, azaz nem a fogtömés következik, hanem a lenyomatvétel. A laboratóriumban speciális körülmények között, igen aprólékos munkával elkészítik a fogbetétet.

A plakkról és a fogkőről

Mindenkinek a szájában megtalálhatóak a baktériumok, mégpedig millió számra, és ha nem takarítjuk el őket, akkor csak tovább szaporodnak. Először a lepedék alakul ki, majd ezt követően a plakk, abból pedig már csak egy lépés a fogkő. Amellett, hogy gusztustalanul néz ki, még büdös is, és nagyban hozzájárul a fogszuvasodás kialakulásához.

Fogturizmus - a franciák is minket választanak

Magyarországon a fogturizmus már jóval a rendszerváltást megelőzően is jellemző volt. Elsősorban Sopron környékén, ahol az osztrák és német kereslet hatására jelent meg. Napjainkra már a többi nyugat-európai ország állampolgárai is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak, ahogy mára már a franciák is előnyben részesítik a magyar fogorvosokat, akiknél átlagosan 50-60 százalékkal kevesebbet kell fizetniük a betegeknek, mintha Párisban kezeltetnék magukat – adta hírül a Libération.

Fogorvosra várva

Megállni látszik az idő, a többi páciens hangját csak pillanatok múlva halljuk meg, még a levegőben a por is lassabban száll. Még nyolc beteg mehet be a rendelőbe előttünk, arról nem beszélve, hogy akik most végeztek, ők is fejenként bő fél órát tartózkodtak bent. Fogorvosra várva.

A szájvíz árthat is

Ausztrál kutatók a hagyományos alkoholtartalmú szájvizeket vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy ezek a készítmények alkalmazásuk során a daganatos betegségek előfordulási esélyét megnövelhetik.

Fogékszer

Mi is a fogékszer, talán egyfajta hóbort, vagy új trend van kialakulóban? Talán az idő fogja ezt a kérdést megválaszolni, mindenestre a fiatalok egyre szívesebben csináltatnak maguknak ilyen csillogó ékszert, amit a metszőfogaikon, vagy szemfogukon hordanak. Sok fajta fogékszer létezik, sokfélét lehet készíttetni, pl. aranyból, kristályból, fehéraranyból.

A fogágybetegségről

A fogágybetegség először a 30-as évek közepén jelentkezhet, aminek a végső következménye az, hogy elveszítjük a fogainkat, később az összest.

Mi az ami fontos lehet a legújabb fogtechnikai kellékekről?

A foghiány ma már sajnos egy általános közegészségügyi probléma, és igen fájdalmas, nem beszélve arról, hogy az egészségügyi kockázaton túl esztétikailag sem túl megnyerő.

Kismamák fogászata

Amikor egy nő várandós, egyáltalán nem javasolt a régi amalgám tömésének az eltávolítása, és újat sem szabad készíteni. Abban az esetben, amikor feltétlenül szükséges, hogy a régi tömést eltávolítsák, gyulladás, stb. miatt, akkor izolálást kell végrehajtani a beavatkozást megelőzően.

Gyermekeink fogai

Gyermekeink fogaira úgy kell tekintenünk, mintha sajátunk lenne. A gyermekfogazatban az igazi különlegesség a fogváltás, amikor a tejfogak helyett maradó fogak nőnek. Az első tejfogak kb. hat hónapos korban nőnek ki az alsó állkapocsból, majd kicsivel később a felül, majd az apró elülső fogazat is kibújik.

A fogmosás is lehet káros

A Newcastle-ben található Egyetem által finanszírozott fogászati folyóiratban megjelent egy tanulmány, amiben kifejtették, hogy aki nagyon sokszor, és durván mos fogat, annak idővel fogzománcproblémái, lehetnek, és szájpadlása is megsérülhet. Szakemberek azt szokták tanácsolni, hogy kb. 150 g nyomással sikáljuk a fogakat, ennél ne legyen nagyobb, és időben se haladja meg nagyon a két percet.

A fogkőeltávolításról

A fogkő gyakorlatilag nem más, mint elszenesedett lepedék, mely igen erősen tapad a fog felszínéhez, és a pótlásokhoz. A fogkövek közül több félét is meg kell különböztetnünk. Beszélünk ínyszél felettiről, alattiról, ha csak az ínyszélhez viszonyítunk. Az íny feletti fogkő színe sárgásfehér színű, ami a dohányzás, és az ételmaradékok feketésre színezhetnek át.
16 július 2014.  Edit Murányi: Szakmai figyelemfelhívás a fogszuvasodás problémájára, amely jelenleg az egyik legelterjedtebb betegség a világon
BUDAPEST, 2014 – A Fogszuvasodásmentes Jövőért Szövetség, az Alliance for a Cavity-Free Future ( ACFF), - egy minden országban közös, általános célok elérésére alakult szakmai elköteleződés - a Közép-Kelet Európai országokra vonatkozó jelentésében a következő epidemológiai adatokat tette közzé a fogszuvasodás jelenlegi állapotáról: Magyarországon.... • a 6 éves gyerekek csak 41%-ának egészségesek a fogai • a 12 éves gyerekeknek 2-3 foga már megbetegedett • a 12 éves gyerekek 32%-ának szüksége van fogszabályozó kezelésre • a 12 éves gyerekek csak 38,5%-ának egészséges a fogínye • a 35-44 éves felnőtteknek átlagban 15,9 foga szuvas, tömött vagy kihullot • a 65-74 éves idős lakosság 26%-a fogatlan
16 július 2014.  Edit Murányi: SZÖVETSÉG A FOGSZUVASODÁSMENTES JÖVŐÉRT
A Fogszuvasodásmentes Jövőért Szövetség (ACFF) olyan non-profit jótékonysági szervezet, amelyet a világ vezető fogorvosai és a fogászati szakma képviselői hoztak létre egy közös cél elérése érdekében. Azért fogtak össze, hogy széles körben megismertessék és bevezessék a köztudatba a fogápolás helyes gyakorlatát, valamint megalapozzák egy magasabb szintű szájhigiéniai kultúra megteremtését. A Szövetség legfontosabb célja a fogszuvasodás kialakulásának csökkentése és a betegség továbbterjedésének megállítása, tehát mindenki számára a „Fogszuvasodásmentes Jövő” biztosítása. E célok elérése érdekében a Szövetség úgy véli, összefogásra van szükség, hogy felhívják a figyelmet a fogszuvasodás előfordulásának magas arányára, a betegség megelőzésének lehetőségeire, és olyan eszközökre, módszerekre, lehetőségekre, amelyekkel előnyösen befolyásolható az emberek fogápolási és szájhigiéniai szokásai.
16 július 2014.  Edit Murányi: Tények a fogszuvasodásról
A fogszuvasodás egy olyan krónikus betegség, amelyet savképző baktériumok okoznak azáltal, hogy a szájba jutó szénhidrátokat bontják, és a bontás során keletkező savak a fogzománc ásványi anyag tartalmát kioldják. Ez az első fázis. A második fázisban a szerves anyagok is eltűnnek és anyaghiány, üreg keletkezik a fogzománcban. Ez a leggyakoribb krónikus betegség a világon, amely régiónként eltérően a lakosság 80 – 100 százalékát érinti. A fogszuvasodás a korai szakaszában vagy induló fázisban még megállítható vagy akár vissza is fordítható, ha a kiváltó ok csökken vagy teljesen megszűnik.
16 december 2010.  Jázmin Harmath: Fogszabályzás mai szemmel
A jóleső esztétikai élményen túl, fontos tudni, hogy a fogszabályzással megelőzhetjük fogaink idő előtti romlását, hiszen, ha funkcionálisan nem illeszkedik a két fogsor, bizonyos fogakra túl nagy terhelés nehezedhet, s ez számos problémát idézhet elő. Ezek a fogak többnyire érzékenyebbek, elgyengülnek, elmozdulhatnak helyükről, illetve nehezebben tudnak ellenállni a külső káros hatásoknak. Továbbá, ahhoz, hogy jól tudjunk rágni, nyelni és beszélni, szükség van arra, hogy a fogazat ideális funkcionális egységet alkosson.
03 december 2010.  Jázmin Harmath: Gyermekek tejfogváltása
Cikkem főszereplői ezúttal a tejfogak. Ezek a kis gyöngyszemek okozhatják örömünket s bánatunkat egyaránt. A csecsemők számára a fogzás nem a legkellemesebb élmény, s ez az időszak a szülők számára is komoly kihívást jelent. Később gyermekünk mosolya a világ legszívmelengetőbb élménye számunkra, ezt azonban lassan felváltja a fogváltás izgalma. Igyekszem e témában, minden lényeges információt megosztani a szülőkkel, hogy könnyebben átvszeljék gyermekük fogváltásának időszakát.
02 december 2010.  Jázmin Harmath: Ózonkezelés
Az ózonkezelés valóban a modern fogászat egyik kiemelkedő, remek kezelési módszere. Segítségével az időben felismert fogszuvasodás tökéletesen, kíméletesen, s nem utolsó sorban, fájdalommentesen gyógyítható.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.