Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Egy nemrégiben közzétett kutatás azt bizonyította be, hogy a rendszeres idegeskedés káros lehet a fogainkra és a szánkra. A vizsgálat kiterjedt 45 személyre, akiknél fogágy és ínybetegséget diagnosztizáltak. A betegeknek kérdéseket tettek fel a depresszív életvitelükkel kapcsolatban!

A stressz hormont tesztelték, amihez nyálmintát vettek a páciensektől. A nyálból kimutatható, hogy azoknál, akik stresszesebben élnek, több a stressz hormon szint, azaz a kortizol. Akik a vizsgálat során depressziósnak vallották magukat, gyakrabban fordult elő fogászati probléma, hiányzó fog. Azoknál a pácienseknél, ahol a nyálmintából magasabb kortizolszintet mutattak ki, vagy a gyulladt íny megduzzadt, és közte és a fogak között ún. tasakok alakultak ki, szintén ez a helyzet.

A szájápolás, és a fogainkra való odafigyelés a depresszió és a stressz hatása alatt a kevésbé fontos számunkra, nem figyelünk oda rá olyan mértékben. A fogmedergyulladás az idősebb embereknél, és azoknál, akik az előbbiek, vagy más miatt, nem figyelnek oda fogaikra, sokkal sűrűbben fordul elő. A vizsgálat során az előbbiekből kiindulva kitértek a fogmosás gyakoriságának és az életkornak az összefüggésére is, de még emellett is volt összefüggés a depresszió, a stressz és a fogászati, illetve ínybetegségek között.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.