Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Nincs szó betegségről, csak az ember más állapotba kerül, mesélik sokan. Vannak olyan hétköznapi tevékenységek, melyeket a terhesség alatt is nyugodtan folyatathatunk, és vannak olyanok, amikre sokkal jobban oda kell figyelnünk, hiszen születendő gyermekünkre is hatást gyakorolhat, ilyen pl. fogaink védelme, higiénia.

A kismamáknak igényük van rá, hogy terhesen is nőnek érezzék magukat. Felsoroljuk a legalapvetőbb dolgokat, melyeket fontos szem előtt tartanunk terhesen is., ilyenek pl. a bőr, fogaink védelme, ínyproblémák.


Sok a tévedés

Legismertebb tévhit, hogy a magzat elvonja szervezetünkből a kalciumot, és így veszélybe kerülnek fogaink. Szokták is mondani: Egy baba, egy fog. Nincs szó arról, hogy a fogakból pótolná szervezetünk a magzat részére szükséges kalciumot, hanem a csontvelőből és vagy többletbevitelből fedezi.

Terhesség alatt a fogainkra, ha jobban odafigyelünk, nemcsak sajátjainkat tudjuk megóvni, hanem a születendő gyermekünkkel is ritkábban kell majd fogászatra járnunk.


Fogaink

Különféle változások

A terhesség és a szoptatás alatt álló nők fogászati szempontból sokkal veszélyeztetettebbek, mint más embertársaik, de nem az előbb említett dolgok miatt.

Az anyagcserében kell keresni a problémát, és a hormonális szempontok is dominánsak. Ezeket a baba alá rendeli szervezetünk, annak tökéletes fejlődése érdekében. Tehát a fogászaton túlmutat, és annál sokkal összetettebb folyamatok zajlódnak le a kismamákban.

Lecsökken a nyál semlegesítő hatása, ami mellett mennyisége növekszik. Ennek fogászati hatásai is lehetnek. A sorozatos hányinger hatására pedig savas kémhatásúvá válik.

Érzékennyé válhatnak a fogak, sőt akár vérezhetnek is, a rögzítő rostok kilazulnak, és a fogak el is mozdulhatnak ennek következtében.

Ínyprobléma lehet még az is, hogy szájban a nyálkahártya vérkeringéséért felelős erek áteresztő képessége lecsökken.

A fent összeszedett folyamatok hosszú távon akár komoly fogászati problémához is vezethetnek a terhesség alatt.

Ha nem figyelünk kellőképpen oda arra, hogy megfelelően mossunk fogat, úgy a lepedék felhalmozódik a szánkban, és elszaporodnak a baktériumok is, ami végül fogszuvasodáshoz vezet.

Fogászati kutatások során bizonyítást nyert az a tény, hogy a szájban megjelenő baktériumok a lepedék miatt kerülnek oda, méghozzá saját szervezetünk védekezése gyanánt.


Gyermekünk fogaiért is tehetünk

Az állcsontban már születés előtt megjelennek a tejfogak, bár nem látszódnak még. Terhesség alatt sokat tehetünk kisbabánk fogaiért, ha a megfelelő vitaminokból (A, C, D), és ásványi anyagokból (kalcium, foszfor, vas), kellő mennyiséget szedünk be. A tejfog egészségével sokat tehetünk gyermekünk maradandó fogainak megőrzéséért is.

Másik nagyon fontos tennivalónk a rendszeres fog- és szájápolás. A fogszuvasodásért felelős baktériumokat a kicsik jellemzően felnőtt embertársaiktól kapják meg. Tehát ha magunkat nem hanyagoljuk el, gyermekünk fogai is egészségesebbek maradhatnak.


Különféle problémák:

Gyulladt íny

Jellegzetes gond lehet a gyulladt íny is, mely leginkább a második, harmadik harmadban jelenik meg, viszont sokaknál az egész terhesség alatt megjelenik. A terhes nők 10-15 %-ánál megjelenik ez a fajta fogászati probléma.

A lepedékképződés miatt alakul ki, és a hormonális változások is felsorolhatók még az okok között. Megelőzhető e rendszeres száj-és fogápolással, fogselyem, szájvíz, esetleg szájzuhany alkalmazásával.

Néha a gyulladást fogkő is előidézheti, el kell távolítani, de csak a terhesség első harmadának végén.


Daganat a fogsoron

A terhes nőknek kb. 1 %-a küzd ezzel, legtöbbször a felső fogsoron jelenik meg. Igazából csak a formája miatt daganat, duzzadt ínyről is beszélünk ilyenkor. Nem rosszindulatú fogászati jelenség, fogmosáskor vérzik, igen rossz érzést vált ki. Amennyiben kibírjuk, a terhesség végével jellemzően elmúlik, visszahúzódik. Ha akadályoz a mindennapokban, menjünk fogászatra, ahol megszabadítanak tőle.


Szuvas fogak

A nem megfelelő száj- és fogápolás, rossz étkezési szokások is előidézhetik a fogszuvasodást, természetesen a genetikai öröklésen túl. Ami fontos, hogy a terhesség nem feltétlenül vonja magával azt, hogy tönkremennek fogaink, oda kell figyelni alapos tisztításukra, rendszeres fogászati szűréseken kell részt venni.


Mi van akkor, ha mégis szuvas lesz fogunk?

Megeshet, hogy akkor is szuvas lesz a fogunk, ha minden fogászati előírást betartottunk. Az esetek többségében a fogászaton a terhesség alatt is elvégeznek szinte bármilyen kezelést, néhány dologtól eltekintve, amit pl. utolsó hónapban nem szoktak ajánlani. Konzultáljunk fogorvosunkkal állapotunkról.


Az érzéstelenítők napjainkban ma már nem károsítják a magzatot, az altatásos fogászati kezelés viszont terhesség alatt nem javallott.

Amennyiben a fogorvosnál röntgenre kerül sor, sugárzása szintén elhanyagolható, bár az első harmadban ezt nem szokták még javasolni a fogászati szakemberek.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.