Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Éppen karácsonyra jelent meg a 18-19. századi fogászatról egy könyv, mely az eddig a témában készült képregények első gyűjteménye.

„A száját nyissa ki!” A fogászati karikatúrát a 18-19. századi képregényekről John Trevers és Martin Orskey gyűjtötte össze, és készre állította. Az anyag pontos képet festenek a fogászati kuruzslásról, mely valószínűleg a mai fogorvosok érdeklődését is felkelti.

A korszakból tartalmaz pillanatokat, és dilemmákat a fogfájásról, és annak dilemmáiról, melyek főleg Thomas Rowlandson, John Collier és George Cruikshank munkáit jeleníti meg.

A képregényeik a humor mellett trágársággal vannak megfűszerezve, tartalmaznak rémisztő, és groteszk rajzokat is. A rajzok az altatás előtti fogászati beavatkozásokat illusztrálják legfőképpen. A szakmák között, ahogy mesélték, furcsa átfedések voltak. Előfordult, hogy egy helybéli patkolókovács kihúzta a faluban élők fájó fogait is, akkoriban a kovács egyben foghúzó is volt, kétes technikájával azonban ma már nem nagyon találnánk fogorvost, aki egyetértene: pl. forró szén, zsineg, csipesz, harapófogó stb. Mai szemmel kicsit furcsának tűnhet, de akkoriban a gyerekeket arra biztatták, hogy élő, egészséges fogaikat adják el. Sőt ilyen jellegű feliratokkal is találkozhattunk: Itt adjuk a legtöbb pénzt fogaiért!

Ma már az altatásnak köszönhető az, hogy ez a rettegés a fogászati látogatástól, már megszűnt. Azonban, ha megnézzük a György-kori Angliát, a fájdalomcsillapítás kimerült egy üveg tömény italban.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.