Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Összefüggést mutattak ki az alkoholfogyasztás és a fogínygyulladás között. Férfiak esetén, amennyiben alkoholt fogyasztottak, 18 és 27 %-al valószínűbb a fogínygyulladás valószínűsége.

A vizsgálatot még 1986-ban kezdték meg (Health Prefessional Follow-up Study), és azóta 51529, 40 és 75 év közötti férfit vizsgáltak meg, beleértve a fogászati szakembereket és egyéb egészségügyi dolgozókat is.

Azokat a személyeket, akik esetén már a vizsgálat kezdetekor felmerült a szívinfarktus, stroke valószínűsége, illetve hiányos volt a táplálkozásuk, azonnal kizárták őket a vizsgálatból. A fenti szám így 39461-re redukálódott. Az alkoholfogyasztást egy kérdőív segítségével mérték fel, ami a táplálkozási szokásokra vonatkozik, mégpedig először a vizsgálat kezdetén, és utána 4 évenként. A fogínyvérzést a betegek a saját maguk által rögzített adatain vizsgálták, azaz összevetették a röntgenleletekkel. Végeztek egy analitikát, aminek alapja a kor, a cukorbetegség, a testtömeg, a fizikai igénybevétel, a dohányzás, és a napi kalória volt az alapja. A végeredmény szerint a vizsgálatnak a több mint 400 ezer adatából 2125 esetben fogínybetegség merült fel.

Egyértelmű összefüggésre nem derült fény néhány ital és a fogínybetegség között, pl. a vörösbor fogyasztása nem növelte a rizikófaktort. Egyesek a vizsgálat során napi 0,1-4,9 g alkoholt fogyasztottak el naponta, de 30g-nál semmiképpen nem többet. A hatás bizonyos sejtek funkciójának befolyásolására vezethető vissza, ami gyakorlatilag fokozza a hajlamot a fogínygyulladásra. Az eredmények azt bizonyítják, hogy közel állt a vizsgálat ahhoz, hogy az alkoholfogyasztást egy független tényezőnek lehessen tekinteni a fogínygyulladás szempontjából.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.