Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Amennyiben nem mosunk fogat, lepedék rakódik rá, és az ínyre egyaránt. A lepedék nem más, mint az ételmaradékok, savas baktériumok, egyéb oldott anyagok keveréke. Ha tartósan lepedékesek maradnak fogaink, akkor ez a savas kémhatás eredményeképpen fogszuvasodáshoz vezethet.

Az eredményes fogmosás rendszeres mértékű, jó technikájú és megfelelő ideig tart. Természetesen a legjobb megoldás az lenne, ha az összes étkezést követően lenne lehetőségünk fogat mosni, azonban ez lehetetlen, de igyekezzünk naponta legalább kétszer. Az eseti, lefekvés előtti fogmosás a legfontosabb, hiszen a nyál mennyisége lecsökken alvás közben, és így a védő funkcióját már nem tudja akkora hatékonysággal ellátni, így lefekvés után semmiképpen ne együnk.

A többség nem mos jól fogat, mert a fogkefét nem megfelelően mozgatják, így a fogaknak nem tudják az összes felszínét
fogkefék
megtisztítani, azaz a külső, belső és felső részét egyaránt. Arra vonatkozó szabály, hogy milyen sorrendben kell a fogak felszínét tisztítani, mégis az a legcélravezetőbb, ha kitalálunk magunknak egy sorrendet, hogy ne hagyjunk egyetlen részt sem fogmosáskor.

Arra is figyeljünk oda, hogy hátsó, nem mindig egyenes fogakat is megtisztítsuk minden oldalról.

A fogkefét ne csak az ujjunkkal, hanem marokkal ragadjuk meg, de semmiképpen ne nyomjuk rá fogainkra, körkörös mozdulatokkal végezzük a fogmosást, minden oldalról.

Ne végezzünk erős, oldalirányú fogmosást, mer a fogkefe nyomot hagy, és egy újabb helyet létesít ezzel a lepedékek megtelepedésének.

A fogat belülről söprögető mozdulatokkal tisztítsuk meg, méghozzá úgy, hogy a fogínyhez is finoman hozzáérjünk fogkefénkkel. Minden egyes szakaszt tízszer kell megismételni.


Fogmosásnak egy technikája

Sokan arra próbálják fogni a szájhigiénia elhanyagolását, hogy kevés az idejük. Reggel sietni kell, este pedig a legtöbben a fáradtságra hivatkoznak. Arra kell ilyenkor gondolni, hogy másra, mint pl. a bőrünkre, hajunkra vagy akár a körmünkre mennyi időt fordítunk.

Fogunkkal is legalább ilyen jól kell bánnunk, és fontos helyen kell, hogy szerepeljenek az életünkben, hiszen nem nő helyette másik, és egy életen át használnunk kell őket.

Néhány tanács a helyes fogmosás lépéseivel kapcsolatban:

  • A rágófelszín legyen az első a tisztításkor, a fogkefe körkörösen előre illetve hátra mozgatásával tisztítsuk meg  fogainkat
  • A fogak külső része következik
  • A fogak belső oldalának tisztítását az alsó fogsorral kezdjük, óvatosan.
  • A sorban a következő az első fogsornak a belső része, ügyelve arra, hogy az összes fog belső felszíne rendben legyen.
  • A fogak után szánjunk egy kis időt a nyelvünk ápolására is, tisztítsuk meg a rátapadt lepedéket, ügyelve arra, hogy ne kerüljön a torkunkra a fogkefe. A nyelv tisztításával a baktériumok szaporodását is meggátolhatjuk, és a szájszagot is csökkenthetjük.
  • Öblítsük ki a szánkat!

Fogmosási idő

Nem alapos fogmosás a fél perces sikálás, még akkor sem, ha mindenhol megmostuk a fogunkat. A fogak ápolása legalább három perces legyen, egyesek szerint pedig öt.

Kb. ennyi időre van szükség ahhoz, hogy a lepedéket biztonsággal eltávolítsuk. Fogmosás közben érdemes nézni az időt, mert rendszerint ilyenkor csalunk egy kicsit.

A fogínyt is fontos megdörzsölni egy kicsit a fogak felé, ez egy ún. masszázs, ami jó hatással van rá.


Fájdalom fogmosáskor

Amikor fáj a fogunk fogmosás közben, vagy kellemetlen érzést tapasztalunk, pl. fáj a fog, ha hozzáérünk, vagy vérzik az íny, esetleg érzékenységet tapasztalunk, akkor semmiképpen ne az legyen a megoldás, hogy ezeken a helyeken kevésbé mosunk fogat, mert csak rontunk a helyzeten.

Ahhoz, hogy a fogmosás tökéletes legyen, este szájvizet és fogselymet is használjunk, mert a fogkefével nem mindenhol tudjuk fogainkat megtisztítani.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.