Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Nyár elején érdemes figyelni arra a fogászati hatásra, melyet a jég okoz fogainknak! Egyszerre fagyasztó, fájdalomcsillapító hatása van, de emellett károsítja is fogainkat, a legjobban azok a veszélyeztetettek, akik összerágják a jeget.
 
Jellemző kép, amikor foghúzás után a beteg jégakkut tesz a felkötött szájához, vagy esetleg jégkását rág. Pedig egyáltalán nem helyes az, amit tesznek, hiszen a hirtelen fellépő hőmérsékletváltozás tönkreteszi a fogzománcot. A testhőmérséklettől való hirtelen, és nagymértékű eltérésre a fogínyünk érzékeny lesz, de igazából a legveszélyesebb ételek a fogorvosok szerint, melyek egyszerre lehetnek tűz forróak, és jég hidegek. Ilyen eset pl. a forró palacsintába töltött jégkrém, vagy a forró szószhoz kortyolgatott jeges üdítő is. A sűrű hőmérsékletváltozás gyakori tágulásra és összehúzódásra készteti a fogzománcot, aminek hatására töredezni kezd.
 
Sok ember szereti pl. rágni a jeget, ami alapvetően még nem nagy probléma, egészen addig, amíg a jég nem túl kemény. Ebben az esetben már fogászati hatása lehet, tönkreteszi a fogzománcot. Az ipari jeget olyan alacsony hőmérsékleten hűtik le, hogy a kaviccsal azonos szilárdságú is lehet. A fogorvosok azt tanácsolják, hogy ne rágjuk szét, hagyjuk kicsit megolvadni szánkban, nehogy sérülést okozzon fogainkban.
 
Alapvetően a jég magától nem okoz bajt, de ha már egy eleve sérült fogunkkal harapunk rá, új szilánkok is letörhetnek, és súlyos károsodást is okozhat. Pl. a fogzománcot megrepesztő jégkrém hatalmas mennyiségű cukrot tartalmaz, mely azonnal behatol a sérült fogaink repedéseibe, mely azonnal táptalajává válik a fogszuvasodást okozó baktériumoknak.
 
A jég, mely elűzi a fájdalmat
 
A hideg hatására az idegpályák összehúzódnak, ezáltal a fájdalomra érzéketlenek lesznek. A jégről így elmondhatjuk, hogy jó fájdalomcsillapító hatása van. Például egy gyökérkezelt fog tövéhez, ha jeget helyezünk, akár kívülről, akár a szánkban, hasznos lehet, és enyhíti fájdalmunkat, de mindenképpen vigyáznunk kell arra, hogy a jeget ne a fog felső, hanem az alsó részéhez helyezzük.
 
Kísérleti stádiumban vannak jelenleg olyan fájdalomcsillapítási módszerek a fogászat területén, melyek a fogíny fokozatos fagyasztására helyezik a hangsúlyt, és nem az injekciókat részesítik már előnyben.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.