Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Csak a felnőtteknek lehet rossz száj szaga? Csak őket érinti ez a fogászati probléma, másképpen halitózis! Ez egyáltalán nincs így! Korán, már két-három éveseknél is tapasztalható jelenség, amire a fogászaton azt mondják, érdemes figyelemmel kísérni, mert a rossz közérzet mellett számos betegségre is utalhat, sajnos.

Érdekes, és talán nem is gondolunk bele, és feltétlenül csak fogászati probléma juthat eszünkbe, de a kicsiknél is gond lehet a szájszag, ami akár egész nap eltarthat, és érinti társas kapcsolataikat is.

A gyerekek őszinték egymáshoz, és a szájszagot saját magukon nem érzik, csúfolódás következhet, végül kiközösítés is, pedig nem a fogászati kezelés elmulasztása, sem pedig a helytelen fogápolás az oka ennek.

Szülőként általában hamar rájövünk erre, de nem szeretnénk gyermekünket megbántani, így inkább nem veszünk tudomást róla, nem foglalkoztat ezek után minket a kérdés!

Pedig nem is gondolnánk, hogy nem feltétlenül fogászati problémáról van szó, hanem krónikusnak mondható betegségek is szóba jöhetnek akár, amennyiben szájhigiéniás problémák húzódnak meg a háttérben, akkor fogászati tanácsokkal orvosolhatjuk.

Mit jelentenek a különféle tünetek?

Ectraorális halitózis (Nem száj, hanem inkább fogászati probléma)

Fogászati akadályokon túl felső légúti és emésztési gondok is meghúzódhatnak a háttérben, és ez lehet az oka a rossz leheletnek. pl. gyulladt fogak, szuvasodás a fogakon, mandulák gyulladása, garat megbetegedése, cukorbetegség, máj és veseelégtelenség.

Intraorális halitózis (Nem megfelelő, belső száj problémák)

A rossz fogakon túl és a gyulladt ínyen kívül a szájszagot, rossz leheletet a nem megfelelő szájhigiéné okozhatja. Nem arról van szó, hogy a gyermek nem mosna fogat, hanem inkább arról, hogy nem megfelelően, teszik hozzá gyorsan fogászati szakemberek. Arról van szól, hogy a rossz leheletet okozhatja az is, hogy a nem megfelelő fogmosás után az ételmaradékok kémiai hatásba lépnek a gyermekek szájában található baktériumokkal! Az előbb említett baktériumok a nyelvháton találhatók zömmel, így arra is oda kell figyelni, teszik hozzá fogorvosok, felhívva a figyelmet erre a ma már állandó jelleggel előforduló fogászati problémára.

A gyerekeket meg kell tanítanunk a helyes fogápolásra, és a lepedék eltávolítására is a nyelvünkről. Figyeljünk oda rájuk, tanítsuk őket, foglalkozzunk a kialakult helyzettel, segítsünk neki a fogmosásban.

Táplálkozás szerepe

A szájszag, rossz lehelet nem feltétlenül fogászati eredetű probléma, bizonyos ételek is kiválthatják. (Ezek lehetnek: tejtermékek, hüvelyes ételek, cukrok, édesség, mely utóbbi kettő rendkívül népszerű a gyermekek körében)

Mi lehet a megoldás?

Amennyiben gyermekünknél tapasztalunk kellemetlen szájszagot, rossz leheletet, akkor házilag próbálkozzunk először, tisztítsuk meg a száját, és derítsük ki, hogy fogászati problémával állunk szemben, vagy pedig más betegségek húzódnak meg a háttérben. Látogassunk el a fogászati kezelésre, és kérjünk tanácsot, próbáljuk meg kideríteni szakemberek segítségével az okokat, és keressünk megoldást a kellemetlen szájszag megszűntetésére.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.