Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Ajkak feltöltése, ajkak formálása, ráncok feltöltése

Az ajakfeltöltés tökéletes eljárás arra vonatkozóan, hogy teltebb kisajkakat varázsoljunk magunknak, illetve kijavítsuk a száj aszimmetriáját. Az ajakfeltöltésre jellemzően két esetben kerül sor, két esetben van rá igény. Az egyik ilyen, amikor a kötőszövetek mellett elöregszik az ajak is, elvékonyodik, és ráncok alakulnak ki rajta. Másik ilyen eset az, amikor az ajkak születéstől fogva vékonyak. Ritka esetben balesetből kifolyólag kerül sor rá.

A hialuronsavról

A hialuronsav természetes anyag, minden élő szervezetben megtalálható. Feladata, hogy a bőrben térfogat növekedést okozzon. Segítségével teltebbe lesz a bőr, és a megjelenés is élettel teli, egészséges lesz.

Az anyagok, melyeket az anyagfeltöltésre használnak, gélek, és a bőrbe bejutva, hasonlóan a hialuronsavhoz, szintén térfogat növekedést eredményeznek

1936-ban New Yorkban, a Columbia Egyetemen kutatást végeztem Karl Meyer vezetésével. Sikerült elkülöníteniük reumás betegek ízületeiből egy olyan aktív anyagot, amit később hialuronsavnak neveztek, főként lokalizációja és vegyhatása miatt.
Az 1942-es évben szabadalmat nyújtottak be arra vonatkozóan, hogy a pékáruk készítésénél ezt használják tojásfehérje helyett, mert a háborúban hiánycikk volt a tojás. Maga a szabadalom Balázs Endre nevéhez főződött. Nemzetközi kutatómunkáját Stockholmban kezdte meg, és a hialuronsav kutatásnak gyakorlatilag ő lett az atyja a következő fél évszázadban.
A negyvenes években szinte minden élőlényből izolálták a hialuronsavat, majd egy évtized elteltével további kutatások azt is igazolták, hogy több betegséggel is összefüggésben áll. Ilyenek pl. reumás megbetegedések, rák, és néhány bőrbetegség is.
Az első termék, melyben megtalálható volt a hialuronsav, csak az 1980-as években látott napvilágot, és leginkább szemsebészeti beavatkozásoknál alkalmazták. Nem sokkal ez után megjelent egy japán termék is, amit térdre szántak. Nem meglepő tehát, hogy lehetőségek sokaságát látták meg a hialuronsavban, hiszen egy irritációmentes, és tiszta anyagról beszélünk. A 90-es évekre általánosságban is elterjedt, és a gyógyászatban már rendszeresen alkalmazták.

A hialuronsav nem más, mint egy poliszaharid, ami megtalálható az összes szövetben, és pár nap alatt lebomlik a bejutását követően. Fontos vízmegkötő, és síkosító szerepet tölt be, az embernél, utóbbinak az ízületeknél, és az izmoknál van jelentősége. Anyaga lehetőséget biztosít arra, hogy bekerüljön alkotóelemként számos gyógyszeripari termékre. Ezen kívül bőrápoló készítményekben is megtalálható, és szemsebészeti termékekben egyaránt. A hialuronnal történő kezelések száma napjainkra elérte a harminc milliót. A hialuronsavat vagy kinyerik szövetekből, melyek magas hialuron tartalommal bírnak, ilyen pl. a kakas taréja, vagy pedig előállítják azt.

A hialuronsavval történő kezelés esetében a hatás elmúlását követően a döntés mindig a páciensé marad, szemben az implantátumokkal.

Egy kezelés kb. fél óra, és azonnali hatást eredményez, ezzel az anyaggal a ráncokat is jól lehet kezelni, de főként ajakfeltöltésre alkalmazzák. Amennyiben csak ráncfeltöltésről van szó, nem szükséges fájdalomcsillapítás, de meg lehet oldani. A kezelést követően kisebb duzzanat alakulhat ki, és arcpír tapasztalható, de néhány nap leforgása után elmúlik. Ezen kívül más, kellemetlen reakció nem nagyon szokott előfordulni, csupán nagyon ritka esetben húzódhatnak el az előbb említett tünetek néhány hétig.

Vajon biztonságos a hialuronsav?

A mesterségesen előállított változat majdnem teljesen megegyezik a szervezetben megtalálható hialuronsavval. A jelenleg kapható készítmények nem állati eredetű hialuronsavat tartalmaznak, ezért könnyen előfordulhat, hogy allergiás reakciókat válthat ki, mint pl. a tojás egyeseknél.
A kezelést követően azonnal megduzzadhat a bőr, de ez természetes reakció, és csupán néhány napig tart. Csak minden kétezredig páciensnek lehetnek lehúzódó duzzanatai, és tapasztalhat nyomásérzékenységet.

Mennyi ideig tart a hatása?

Ez abszolút páciensfüggő, és igen összetett. Függ pl. a bőr szerkezetétől, természetesen a kortól, életmódtól, meg persze attól is, ki, milyen eredményt vár a kezeléstől. A ránctalanítást évente, a ajakfeltöltést pedig kb. kétévente ismétlik meg.

Milyen kockázatokkal jár?

Bármilyen anyagnál lehetséges az allergiás reakció, ami bőrbírt, duzzadást okozhat, mely nagyon hasonló tünetet eredményez, mint az injekció által okozott fertőzés. Megfelelő kezeléssel ezek a komplikációk jól kezelhetőek. Nagyon ritka esetben előfordulhat, hogy csomó képződik, a kezelést követően akár évekkel is, ami az ajkakon különösen zavaró lehet. Ebben az estben célszerű sebészeti beavatkozással eltávolítani a csomót. Herpesz esetében az esély arra, hogy fertőzés következik be, jóval nagyobb.

A kezelésről

A kezelés kb. harminc percet vesz igénybe, és ambuláns módon történik. Magát a feltöltő anyagot fecskendő segítségével juttatják be a ráncokhoz, ami kisebb kellemetlenséggel járhat.

A kezelést követően

A kezelés után néhány nap nyugalomra van szüksége a kezelt területnek, így masszázs, egyéb kozmetika, és kenőcs használatát kerülni kell. Kerülni kell továbbá a sok beszédet, nem szabad sokat nevetni, és az erős rágás sem szerencsés. A kezelés után kerülni kell az erős napfényt, a szoláriumot, hiszen a hőingadozás nem tesz jót a duzzadt, és kipirosodott bőrnek.

Az ajakfeltöltést nem szabad elvégezni, ha valaki allergiás a hialuronsavra, vagy egyéb allergiás bőrbetegséggel rendelkezik, illetve herpesze van. Nem javasolt továbbá a beavatkozás abban az esetben, ha valaki véralvadásgátlót szed, vagy autoimmun betegségben szenved.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.