Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Az állcsontsebészeti traumatológia olyan tudományág, mely a lágy részeknek és az arckoponya sérüléseivel foglalkozik. Az emberi fej, mely igen védtelennek számít, sajnos gyakran szenved különféle baleseteket.

A trauma, attól függően, milyen baleseti mechanizmusból ered, illetve milyen erőkifejtés hatására jött létre, sokféle lehet. A sérülés lehet csupán olyan, mely a lágy részeket érinti, beszélhetünk csontsérülésekről, és előfordulhat sajnos életveszélyes koponyasérülés is. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a traumatológián főként férfiak fordulnak meg, akkor megállapíthatjuk azt is, hogy az állcsontsebészeten is inkább az erősebb nem képviselői jelennek meg. Az ilyen jellegű sérülések ugyanis legfőképpen balesetekből származnak, vagy pedig erőszak útján szerzik a sérülést. Ezek a sérülések szintén nagyon változatosak, lehetnek lágyrész sérülések, vagy csak fog és arcsérülések is.

Milyenek lehetnek a lágyrész sérülések?

A külső fizikai hatás következtében a lágy részek a lehető legkülönbözőbb módon sérülhetnek. Az égési és a fagyási sérüléseket például I-IV-ig szokás osztályozni. A fagyás a szövet mélységére utal, az égésnél pedig a felület százalékáról beszélünk. Az ilyen jellegű sérüléseket a legkülönféleképpen orvosolják. Egészen az egyszerű hűtéstől a melegítésig, valamint a gyógyszeres kezelést is ideértve, nem beszélve a sebészeti beavatkozásokig. Összefoglalva érdemes azt mindenképpen elmondani, hogy a lehető legegyszerűbbnek tűnős sérüléseket is érdemes megnézetni szakemberrel, mert sokszor a felületesnek tűnő sérülések mélyebb szöveti károsodásokat is takarhatnak.
Ha zúzódásról van szó, vagy esetleg szúrásról, kimetszésről, akkor az általános sebészeti elveknek megfelelően történik az ellátás, ide értve a lőtt sebeket is. Ki kell egészíteni ezt még azzal, hogy általában elmondható, hogy a gyógyulás a jó vérellátásnak köszönhetően igen jó eredménnyel következik be.

Milyen fogsérülésekről beszélhetünk?

Ha az állkapcsot erőhatás éri, akkor gyakran fordul elő, hogy a fogak megsérülnek. Ilynek lehetnek:

  •        Elmozdul a fog, de nem sérül meg a tartócsont.
  •        Kitörik a csontos ágy az erőhatás hatására.
  •        Látható sérülés nélkül hal el a fog, mert a bélben az erek sérülnek, a fog elszíneződik, érzéketlenné válik.
  •        Eltörik a fog.

A következő csonttörésekről beszélhetünk:

  •        elreped a csont,
  •        „zöldgallytörés”, főleg gyerekeknél, amikor összetartja a csonthártya a törtvégeket,
  •        a teljes csont eltörik,
  •        egymásba ékelődő törésdarabok,
  •         pl. betegség miatt meggyengült csont törése, azaz másképp patológiás törés,
  •        darabos törés,
  •        a csontvégek törése mást is veszélyeztetnek, másképp szövődményes törés.

Amikor az állcsont eltörik, jellemzően nyílt törésről beszélünk, hiszen a fedő fogíny elszakad. A törés az orrmelléküregben végződik. Az ilyen jellegű törések haladéktalan szakorvosi segítséget igényelnek, hiszen nagyon valószínű, hogy fertőzés következne be, hiszen a szájüregben rengeteg kórokozó található, mely normális esetben nem okoz problémát.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.