Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogaink épsége mellett vigyáznunk kell a szájüregünk többi részének az egészségére is, amennyiben erős fogazatot, és leheletet szeretnénk a jövőben. Fontos tehát folyamatosan vizsgálni az ínyünket is, és odafigyelni az esetleges elváltozásokra.


Véres fogkefe

A fogmosás alatt, után észlelt vérzés elképzelhető, hogy ínysérülés következménye. Ekkor még nem jár fájdalommal, és érzékenységet sem tapasztalunk, de azért figyelnünk kell rá. Köztudott tény, hogy csak a fogápolással érhetjük el azt, hogy fogaink sokáig épek és egészségesek maradjanak. Arról viszont már kevesebben tudnak, hogy több fogat veszíthetünk el ínyproblémák következtében, mint a ma már népbetegségnek nevezett fogszuvasodás miatt. Vizsgáljuk meg, mik állnak a vérző, gyulladt, duzzadt íny hátterében?


Gyulladt fogíny

A leggyakoribb szájbetegség, a gingivitis. Kialakulásának okai a plakkok, de előfordulhat, hogy hormonális dolgokra vezethető vissza, sőt, fertőzés is okozhatja. A plakk és a lepedék képződése természetes folyamat, és nem is okozhat problémát csak nem megfelelő szájhigiénia miatt! A nehezebben hozzáférhető területek miatt sokszor nevezhetjük a fogmosást nem megfelelőnek. Ha a lepedék sokáig marad a fogakon, akkor gyulladás következik be a fogínyszélen, és az itt található baktériumok aktiválják a szervezet védekező folyamatait.

Először akkor vesszük észre, ha a fogíny vérzik, amit duzzadás követ, az íny vörössé válik. Ekkor még nem fáj, és nem is igazán foglalkozunk vele. Ha nem kezelik a vérző fogínyt, akkor visszahúzódik, és megindul az íny sorvadása. A fog és az íny határán megtalálható kötőszövet elhal, és tasakossá válik. Ezt már előrehaladott állapotnak nevezzük, ínyvérzéssel jár, rossz lehetettel, és komoly fájdalommal.

A krónikus változata vérzéssel jár, beduzzad az íny. Ha nem teszünk ez ellen semmit, egyre mélyebb gyulladással kell szembenéznünk. A tasakba bekerült baktériumok szaporodnak, és az ásványi anyagok az íny alá épülnek, majd kialakul a fogkő, egyre nagyobb mértékű lesz a gyulladás. A fog kilazul, és a végén vagy ki kell húzni, vagy magától kiesik.

Amennyiben nagyon elhanyagoljuk, akár egy gyulladási gócpont is kialakulhat. A baktériumok bekerülhetnek ebből a gócpontból a vérkeringésbe, és más fajta megbetegedéseket is okozhatnak a szervezetben. Ízületi betegségek, bőrpírok, esetleg vese, szív, valamit egyéb érrendszeri betegségek is lehetnek későbbi következményei.


Fizikális sérülések

Az íny meg is sérülhet, fájdalmat természetesen nemcsak gyulladás, hanem fizikális hatás is okozhat. Bekövetkezhet ez egy esésből adódóan, de saját magunk is megharaphatjuk véletlenül. Okozhatja rosszul álló protézis, fogszabályozó is. Fájdalomcsillapító krém is kiválthatja, amennyiben az ínyre irritáló hatása van, hólyag, fekély is képződhet.

Előfordulhat az is, hogy fogmosás közben a fogkefe okozza sérülést, mert félrecsúszik, vagy egyszerűen csak a sörtéi túl kemények. A fájdalom miatt hanyagolhatjuk, amit nem szabad, hiszen a nyílt seb el is fertőződhet.


Afta

Fájdalommal járó fekély, ami a nyálkahártya több területén is felütheti fejét, de mindössze néhány napig tart, majd hámosodik, és kb. egy hét alatt elmúlik. A legtöbb esetben újra kialakul, sajnos a hajlam örökletes. Vírus okozza, de kialakulhat allergia miatt is, és stressz is kiválthatja.


Herpesz

Oka vírusos fertőzés, ínygyulladással és szájsebekkel is járhat egyszerre,
okozhat lázas megbetegedést, és járhat a nyaki nyirokcsomók duzzanatával is. A gyógyulás maximum néhány hét, de azt tudni kell, hogy a vírustól soha nem szabadulunk meg.

Beszélünk ún. másodlagos herpeszről, aminek lehet az oka láz, stressz, vagy immungyengeség is. Ebben az esetben a legtöbbször egyetlen sebről van szó, ami nyitott, és a szájon kívül található. Előfordulhatnak olyan szélsőséges esetek, amikor a herpesz halált is okozhat, mert az immunrendszer annyira legyengült. Ilyenek lehetnek: AIDS, kemoterápia, daganatos megbetegedések stb.


Védjük meg az ínyünket

Az íny egészségért  mindenképpen meg kell tennünk, hogy odafigyelünk a szájhigiéniára, és legalább kétszer megmossuk naponta a fogunkat. Az ápoláshoz hozzátartozik az is, hogy használunk fogselymet, szájvizet, és meglátogatjuk félévente a fogorvosunkat. A fogorvos nagyban hozzájárulhat ahhoz, pl. fogkő leszedésével, hogy megóvja ínyünket. A védelmet csak fokozza, ha megfelelően táplálkozunk, és megfelelő mennyiségű vitamint veszünk magunkhoz. (A középkorban rettegtek az olyan vitaminhiányos betegségtől, mint a C-vitamin hiány miatt kialakuló skorbuttól, ami ínygyulladással, és szájsebekkel járt!

A gyulladásra több gyógynövény is jelenthet segítséget. Ilyen a körömvirág, és a kamilla is. Ma már lehet ún. ínyvédő készítményeket is kapni, amit főként olyanoknak gyártottak, akik fogszabályzót, vagy protézist hordanak, és hajlamosabbak a vérző ínyre!

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.