Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Dr. Molnár Györgyi

Sokan keresnek meg bennünket, hogy mégis hogyan adják elő gyermeküknek azt, hogy meg kell látogatni a fogorvost, méghozzá úgy, hogy ez ne félelmet, lelki gyötrelmet okozzon. Saját tapasztalatom az, hogy életre szóló negatív élményt okozhat egy nem megfelelően megválasztott fogorvos, aki egész egyszerűen ráront a gyermek pácienseire. A fájdalom ilyenkor mindenkinek más, fogászati szakemberek szerint van, aki alacsonyabb, van, aki pedig magasabb fájdalomküszöbbel rendelkezik. Fontos, hogy a fogorvos a gyermek bizalmába férkőzzön, és ne ijessze meg, sokszor ez több türelmet igényel az átlagnál, és a fogorvos kedvességére is szükség van. Gyorsan befejezni egy fogászati kezelést, különösen, ha gyerekekről van szó, korántsem lehet.

Arra a kérdésre, mikor menjünk a gyerekkel először fogorvoshoz, véleményem szerint az óvodás kor a helyes válasz. Ugyanis ez már az a kor, mire később visszaemlékszik, miket látott, tapasztalt a fogászaton. Fontos, hogy az első alkalom akkor történjen, amikor még nincsen semmi probléma a gyerek fogaival, tehát az esetleges későbbi bajok esetén ne a gyermek számára egy idegen helyre kelljen vinni, pl. a fogorvosi ügyeletre, hanem már egy megszokott helyre.

Gyakran előfordul, hogy támogatom azt az ötletet, amikor a kisebbeket egy baráti látogatásra „csak úgy” elhozzák a fogorvoshoz. A három évnél idősebbeknek már bemutathatok néhány eszközt, mert ők már sok mindent megértenek, mit, mire lehet használni, már maguk irányíthatják a fogorvosi széket. A kisgyermekek nagyon fogékonyak, és tanulékonyak, és boldogok, ha kérdéseikre, akár itt a fogászaton is, megkapják a választ, és partnerként kezelik őket.

Csak akkor nyitják ki a szájukat, ha már legyőzték a félelmüket. Sok kérdés merül fel bennük, pl. Ugye nem nyúlsz a fogaimhoz? Stb. Természetesen nem hazudhatok nekik, hiszen mint ahogyan máshol, itt a fogászaton is súlyos bizalomvesztéssel jár. Először mindig tájékoztatom őket, és megbeszéljük együtt, miről is lesz szó, sőt azt is elárulom, hogy igen, kicsit fájni is fog. Az előzőek miatt nagyon gyakran csak beszélgetünk első alkalommal, hogy leküzdje a félelmét a gyermek, és csak egy következő találkozáskor végezzük el a fogászati beavatkozást. A beszélgetés végén kisebb ajándékokat is adunk, ami a fogászathoz kötődik, pl. kis fogkefét, fogkrémet vagy akár egy matricát, ezáltal a jövőben már egy lépéssel előrébb járunk náluk.

Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor szó sincs következő alkalomról a fogászaton. Sokszor előfordul az is, amikor a kisgyermek hergeli önmagát, és a nyugtató szavakra már egyáltalán nem reagál. A szülő segítségével ebben az esetben határozottságra és nyugalomra van szükség. Sajnálatos feladata a szülőknek a fogászati kezelés ideje alatt az is, hogy a gyermeküket ölben tartva kell fogniuk, és semmiképpen sem szabad megfélemlíteni, hogy „lefognak, ha nem ülsz nyugodtan, vagy szuri következik, ha nem maradsz most már”. A szülőknek ez egyáltalán nem könnyű, hiszen a gyermekük fájdalmát szinte sajátjukként fogják fel. Megértem, hiszen én is ebben a cipőben járok, de komoly önuralomra van szükségük, nehogy feltűnjön ez a kicsiknek, hogy valójában ők is izgulnak egy fogászati kezelésen.

Ekkor persze a szülőket is megvigasztaljuk, nekik is elmesélem, mekkora fájdalommal járt a fogászati beavatkozás, mert hihetik azt, hogy a gyerek túlreagálja a helyzetet, sőt már akkor, mikor a szondát felemelem, és feléjük fordítom. Nyugtató szavakat használok mind a szülők, mind pedig a gyermek irányába, és megígérem, hogy a szörnyűnek titulált fogászati momentumokon gyorsan túlleszünk. A mosoly mindig visszatér az arcokra, mikor a fájdalom alábbhagy, vagy a lüktetés csillapodik.

Végül engedjék meg, hogy bemutassam Önöknek egyik kedvenc kis betegemet, Tétényt. Tétény még csak két és fél éves, és természetesesen először nem kívánta a száját kinyitni a fogászatunkon. Anyukája keresett meg minket, hogy gyermekének az alsó négyes foga elszíneződött, barnás lett. A gondos szülő joggal aggódott, már egy kezdődő fogszuvasodást vettem észre második alkalommal, mikor sikerült megvizsgálnom a fogait is!

A legjobb fogászati módszer ebben az esetben az ózonolás, aminek következtében egy vörös sapkához hasonlító eszközt a fogára húzunk, és gyógyításra alkalmas levegőt fújunk oda. Téténnyel sikerült ezt megértetni, így ezek után nem volt akadálya a fogorvosi beavatkozásnak.

A legvégén a fogászati eljárásnak a tömést is szó nélkül elviselte a kisgyermek, sőt még fotóztuk is bátorságát az utókornak. A fájdalom nélküli, gyors fogászati kezelést végül mosolygósan tűrte végig, elégedettség látszott az arcán.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.