Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Ulm-ban az egyetemnek a Állkapocs-ortopédiai és Ortodonciai Klinikáján a betegek kezeléséhez háromdimenziós képek adatait használják fel fogászati szakemberek. Véleményük szerint ezek a képek nagyságrendekkel többet érnek a szavaknál. Dr. Franz-Günter Sander, a klinika igazgatója, a képek pozitív oldalát rendszeresen érzékeli, főleg akkor, mikor a 3D-s panoráma képeket, melyek a fogakról készültek, megmutatják tulajdonosaiknak, azaz a betegeknek.

A páciensek kapnak egy 3D-s szemüveget, hasonlóan, mint a mozikban, amivel apró részletességgel felismerhetővé válnak a fogaik. Egy képernyő segítségével bármelyik fogat meg tudják mutatni bármelyik oldalról. A három dimenziós felvételek segítségével a professzornak és csapatának komoly adatbázis áll ma már rendelkezésére, információjuk van a fogak méretéről, helyéről, egymástól való távolságukról. A sok hasznos információ alapját képezi a későbbi fogászati kezeléseknek.

Az igazgató elmondta, hogy a fogakat minden oldalról ugyanúgy látják, hasonlóan ahhoz, mintha egy üveglapon át néznék. Dr. Franz hozzátette, hogy pillanatnyilag tudomása szerint csak az ő klinikájuk az, ahol az állkapocs ortopédia területén ilyen háromdimenziós fogászati képpel állnak a páciensek rendelkezésére.

Az Amira nevű szoftver dolgozza fel a CT szkenner által elkészített képi anyagot. Az eljárás drága, és természetesen 3D-s képet nem mindig szükséges készíteni az összes páciensről. A szoftvert súlyosabb esetben alkalmazzák, amikor különösen indokolt a használata. A száj- és arcsebészeten például rendkívül hasznos, hiszen a csontszilánkok lehelyezkedéséről alkotott háromdimenziós kép az eljárást tekintve rendkívül fontos. Jó példa erre, ha pl. a lópatkó és lovas arcának találkozásakor következik be a sérülés.

A jövőt tekintve mi lesz? Dr. Franz azon a véleményen van, hogy pár év múlva a képek mágnes rezonanciás tomográfiával készülnek majd, és ezzel a betegeket ért sugárzás a nullára csökken.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.