Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Japán kutatóknak sikerült élő őssejteket előállítaniuk bölcsességfogakból. Egy tíz éves lány fogait tartották lefagyasztva több évig a kutatók melyet aztán a kísérlethez felhasználtak. Hajime Ogushi a vezető kutató elmondta, hogy ez azért fontos mert így nem kell embrionális sejteket használniuk mely sok vita tárgyát képezi és a bölcsességfognak könnyű a tárolása melyet amúgy kidobnának. A kutatást a japán kormány szponzorálta.

2008-ban japán és brit kutatóknak bőrsejtekből sikerült őssejteket alőállítaniuk. Shinya Yamanaka munkatársai segítségével egereknek a bőréből kinyert fibroblasztok által jutott őssejtekhez. Ezekbe az őssejtekbe bejuttattak egy ún. transzkriptor gént melyek képesek más gének kifejlődését szabályozni.


Hajime Ogushi, kollégáival bölcsességfogakba juttattak ugyanilyen géneket, majd az őssejteket rá egy hónapra tudták kinyerni. Ogushi úgy véli, hogy az öröklött csontbetegségeknél tudják majd az őssejteket alkalmazni de erre még éveket kell várni. A bölcsességfogakat nagyon sok esetben el kell távolítani emiatt sok donorra lehet számítani.

Tavaly bejelentette Japán, hogy 10 milliárd jent fog őssejtkutatásra költeni 2013-ig. Ezzel feljött a második helyre az őssejtkutatást finanszírozók között az Egyesült Államok mögé.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.