Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Egy angol hölgy meg van győződve, hogy egy magyarországi fogászati eljárás okán, akár összes foga is kihullhat. Az egyik alapítvány hét elején közölte, hogy bár olcsóak ezek a keleti fogászati kezelések, és noha csábítóak lehetnek, semmiképpen se vegyék igénybe ezt a szolgáltatást. A Magyar Orvosi Kamaránál éppen az ellenkező véleményen vannak: Ha a fogorvosok oly rosszul látnál el feladatukat, miért olyan népszerűek az angol egészségügy szemében?
 
Lisa Hewer, aki húsz éve első fogát egy motorbeleset következtében veszítette el, ma, 38 éves korában, fogászati protézist viselt, ami rendkívül zavarta, és minden mosolygás során a szája elé tette a kezét, mesélte el a Daily Mail című pletykalapnak, mely közzé is tette a nő hazánkbeli fogászati esetét. Lisának egy barátja ajánlotta, sőt, még ki is fizette számára a fogászati kezelést, amiből az következik, hogy a kivehető protézist állandó műfogra cserélheti egy beépíthető fogászati eljárással, egy híd segítségével.
 
A hölgy az angol fogászati árakat, mely forintban kifejezve 6,5 és 17 millió közé esett, túl drágának találta. A magyar lehetőségről egy újságban olvasott, és egy irodán keresztül le is beszélte az utat Szombathelyre, valamint a fogászati beavatkozás árát is, mely 1,2 millió Ft-ba került. Lisa nagyon elégedett volt az esztétikai eredménnyel, de fogorvosának panaszkodott, hogy fogazatának felső részében fájdalmat tapasztal. A szakember megnyugtatta, hogy ez rövidesen el fog múlni.
 
Esetleg az összes fogát kiveszik?
 
Néhány nap elteltével a fájdalma nem múlt el, sőt egyre erősebb volt. Egy londoni újságcikk már arról számolt be, hogy sokat reszeltek le Lisa fogából, amivel gyakorlatilag kiölték a fogászati eljárás során az ideget. Természetesen ezt már Angliában állapították meg, egy ottani fogorvosnál. A hiba kijavítására 8 ezer fontos árajánlattal rukkoltak elő, amire Lisának természetesen nem volt már pénze. A nő elmondta, hogy sírógörcs kerülgeti, ha az esetre gondol, ugyanis újra protézisre kényszerül, és elveszíti az összes fogát is. A fogászati beavatkozás óta nehezen eszik és a beszéd is nagyon nehezen megy.
 
A bulvárlap halkan megjegyezte, hogy egyre többen vesznek igénybe fogászati szolgáltatást Magyarországon, Lengyelországban, vagy akár Törökországban, amennyiben komolyabb fogászati beavatkozásról van szó. Az olcsó kezelés mellett jellemzően még városnéző programokat és egyéb mást is szerveznek számukra, ami rendkívül vonzó.
 
Egy szájhigiéniában igen jártas szigetországi fogászati intézmény, a British Dental Health Foundation hét elején adott tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy egyre több a negatív tapasztalat a külföldi fogászati beavatkozásokkal kapcsolatban. A szervezet ezt a hozzájuk betelefonáló panaszosok számával támasztja alá, így egyáltalán nem javasolják a briteknek, hogy igénybe vegyék a külföldi fogászati intézmények szolgáltatását.
 
A piac a döntő
 
Gerle János, aki a Magyar Orvosi Kamara elnöke, azt nyilatkozta az Origo-nak, hogy Angliában és hazánkban is találhatóak jó fogorvosok. A brit egészségügy magasabb fizetéssel kecsegtetve hívja a magyar fogorvosokat, és valószínűleg nem tennék, ha nem rendelkeznének a megfelelő képesítéssel, amit elismert Anthony Halperin is, aki a brit betegeket képviseli. Gyorsan hozzá is tette, hogy a fogászati beavatkozások majdnem 100 %-a jól ér véget, és problémák, fogászati komplikációk bárhol, akár Angliában is előfordulhatnak.
 
Az alapítvány, mely óvja az állampolgárokat a külföldön történő fogaszati kezelésektől figyelmeztet, hogy Lisa esetében az igencsak összetett kezelés is több hónapig tarthat, ezért nem reális időben a vakáció alatt történő fogászati kezelés. Gerle úr erre megjegyezte, hogy ráutaló magatartásnak minősül, ha a lelendő páciens beül a fogászaton a székbe, így jogilag szerződést kötöttek a felek. Arra a kérdésre, hogy a fogászati kezelés kezdete előtt fel kell-e világosítani a leendő ügyfelet, egyszerű a válasz, itt is a piaci törvények érvényesülnek.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.