Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A nassolásról és a szájápolásról

Aki éjszaka nassol, annak kemény árat kell fizetni, ugyanis ez a fogak elvesztéséhez vezet, nyilatkozták amerikai kutatók, akik tanulmányukat egy neves amerikai fogászati szaklapban is közzétették.

A kutatók egy dán követéses vizsgálatra alapozták beszámolójukat, ezt elemezték. Csaknem 2500, 30 év feletti személyt vizsgáltak meg, akik 1987 és 1988-ban részesültek egy fogástati vizsgálaton, és ott a megfelelő kérdőívet is kitöltették velük. A kérdőíven az is szerepelt természetesen, hogy a az illető szokott-e éjszakánként enni? Később, 1993-ban és 1994-ben, amikor a felmérés elérkezett a második szakaszhoz, ismét felmérést végeztek a fogak állapotáról, amit szintén megjelentettek egy akkori folyóiratban.

Akik éjszaka ettek, azok külön kategóriába kerültek, és azok is akik hetente legalább kétszer elsétáltak valamiért a hűtőhöz alvás helyett. Ez a fajta deviáns viselkedés az Egyesült Államok lakosságának több, mint egy százalékát érinti, viszont azok száma, akik este 11 után ételt fogyasztanak, jóval magasabb. Ezeknek a felnőtteknek és fiataloknak az aránya a teljes népességre vetítve már a tíz százalékot is meghaladhatja.

A vizsgálat igazolta: Aki éjszaka eszik, annak ez átlagosan néggyel több fogába kerül adott időszakban, mint akik nem esznek semmit.

Jellemzően a központi probléma az, hogy az éjjeli evés után nincsen már fogmosás, így sokkal nagyobb a fogszuvasodás valószínűsége, mint evés nélkül, hiszen a nyáltermelés alacsonyabb, így kisebb az öntisztulás is. A fogak elvesztése és az éjszakai evés között egybeesést tapasztaltak, hangsúlyozzák a kutatók, és nem feltétlenül közvetlen a kapcsolat, hiszen aki éjszaka eszik, majd fogat mos, az semmivel sem nagyobb kockázat, mintha nem enne. (persze ez az esetek többségében nem így történik, de erre nincsen konkrét adat) Ezen kívül nincsen adat arra vonatkozóan sem, hogy kinél, milyen mértékű az éjszakai nyálképződés.

Maga a vizsgálat kiderített egyéb rizikófaktorokat a fogak elvesztésére vonatkozóan, melyek összefüggésben állnak a dohányzással, a korral, a cukorbetegséggel, sőt még az iskolai végzettséggel is.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.