Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Esztétikus fogtömések

Mindenki emlékezetében ott vannak a korábban nagyon elterjedt, és bevált amalgámtömések. Évtizedeken keresztül szinte csak ilyen tömések voltak elérhetőek, és azóta is folyamatos támadásoknak van kitéve, miszerint káros az egészségre, ami sokkal jobban aggasztja „viselőit”, mint maga a tény, hogy nem túl esztétikus. A mai világban egyre inkább jellemző, hogy a páciensek előtérbe helyezik az esztétikát, és egyre többen cseréltetik ki amalgám típusú tömésüket.

A fogak színe abból adódik, hogy egymásra rétegződnek a fényáteresztő képességű rétegek. A szép fogtömés csak akkor alakul ki, ha a fogorvos ilyen rétegeket alkalmaz, méghozzá a modern fogászat anyagait, ún. kompozíciós anyagokat, felhasználva, melyek megerősítését kerámia szemcsékkel oldják meg. Ezek a kompozit anyagok az évek előrehaladtával egyre jobban háttérbe szorították az amalgámtöméseket, melyek az újabb kor esztétikai igényeinek már nem tudtak megfelelni. Az esztétikus töméseknek egyéb előnyük is van, mégpedig az, hogy az üregbe helyezésük után még sokáig alakíthatóak, és egy speciális fény segítségével néhány másodperc elteltével kemény lesz. Az anyag csak fényre köt, ami időt ad a fogorvosnak ahhoz, hogy megfelelő formát hozzon létre.

A modern kor fogászati anyagai jó fényáteresztő képességgel rendelkeznek, és megfelelő a színárnyalatuk is ahhoz, hogy gyakorlatilag egy „láthatatlan” fogtömést lehessen kialakítani. Emellett a kopásállósága nagyon hasonlít a fogzománc kopásállóságához, és természetesen az egészségre sem ártalmas.


Hogyan készítenek el egy fehér esztétikai fogtömést?

Gyakorlatilag lépések sorozatából áll. Először ki kell választani a megfelelő színű kompozit anyagot, majd a szuvas részt kell eltávolítani. Az így kialakult üreget úgy kell előkészíteni, hogy az anyagot be lehessen ragasztani. Az anyagokat fokozatosan egymásra kell helyezni, és minden esetben egyenként meg kell világítani. A folyamat legvégén ellenőrizni kell, hogy a tömés rendesen illeszkedik-e, és amennyiben szükséges, korrekciót kell végrehajtani, vigyázva, nehogy túlterhelődjön a tömés, vagy esetleg megsérüljön. Miután minden rendben ment, a tömést hozzá kell polírozni a többi foghoz. Amennyiben a fentiek hiba nélkül bekövetkeztek, akkor mind a fogorvos, mind pedig a páciens elégedett lesz az elért eredménnyel.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.