Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A gyermekek fogainak tömése gyakran sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mint a felnőtt páciensek esetében, egy fogorvos ugyanis azt is figyelembe kell, hogy vegye ilyenkor, hogy a gyermek fogsora még sokat változhat az idők során. Továbbá az is lényeges szempont lehet, hogy minél transzparensebb, esztétikusabb fogtömést használjon, hiszen egy fémes tömés, ha látszik, csúfolódásra is adhat okot. Mindkettőre jó megoldás lehet a fehér fogtömés használata.
Ezek a fogtömések kompozit anyagokból készülnek, az 1960-as években kezdték el fejleszteni őket. Szerves alapra szervetlen kerámiát hordanak fel, mint töltőanyag, és ezt az együttest ültetik be a lukba adhézív használatával. A fogorvos természetesen megteszi a megfelelő előkészületeket, vagyis üreget alakít ki a luk körül, ez ma már lehetséges viszonylag kevés roncsolással, ezután beülteti a tömőanyagot, amelynek megkötését vagy valamilyen kémiai anyaggal, vagy fénnyel segíti elő.
A szakma úgy tartja, hogy ilyen anyagokat csak beszéd vagy mosoly közben is látható fogak esetében szabad alkalmazni fogtöméskor, mert az amalgám sokkal jobb tapadású, ám egyben kevésbé esztétikus tömési anyag. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az amalgám nem tud alkalmazkodni a gyermei fogsor változásához, így fiatalok esetében az ezüst és a fehér fogtömés között kell választani. Az ezüst jól vezeti a hőt, ezért káros lehet a fogakra, szintén nem esztétikus, tartósnak sem mondható. Így, ha van egy kis plusz a zsebekben, érdemes inkább a fehér fogtömést választani, a gyermek önbizalmának megmaradás lesz érte a hála.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.