Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Alig találunk már olyan fogkrémet, ami ne tartalmazna fluoridot, és már a legkisebbek is tisztában vannak azzal, a sok reklám miatt, hogy a fluorid az, ami megóvja a fogainkat, de talán kicsit többet is lehet róla tudni, nézzük meg!


A fluor

A fluor egyébként gáz halmazállapotú anyag, ami színtelen, és sárgás-zöldes színű, amennyiben nagy koncentrációban jelenik meg, és szúrós a szaga. Jele ’F’, ami a latin fluere szónak a rövidítése, jelentése lefolyik. Az elem a földünkön a tizenhetedik leggyakrabban előforduló anyag, természetes formájában viszont gyakoribb, hogy kalcium-fluoridként jelenik meg, de szervezetünk fluorid formájában hasznosítja. A felnőtt szervezetben csupán néhány grammnyi fluorid található. Fontos a csontjaink szempontjából, szerepe van a csontképzésben, és a csontok növekedésében is, szilárdító funkciót lát el.


A fluorid

A fogunk is csont, ezért a fluoridra a fogaknak is szükségük van. Az ásványi anyagok, melyek beépülnek, apatit-foszfát,
fluorid
 
kalcium-fluorid, kalcium-hidroxid fluorid nélkül nem lenne olyan szilárd. A közelmúltban pedig bizonyítást nyert, hogy szerepe a fogszuvasodás elleni küzdelemben kimondottan fontos. A csontjaink tartalmazzák az emberi szervezetben megtalálható fluoridnak a 95 %-át, a maradék 5 % a hajban, a bőrben lábkörmökben található.


Honnan veszünk magunkhoz fluoridot?

Az ivóvízben és a táplálékunkban is megtalálható a fluorid, viszont a legtöbbször nem elegendő ahhoz, hogy megelőzzük vele a fogszuvasodást.

Akkor honnan szerezhetünk mégis fluoridot?

  •        Természetesen fluoridtartalmú fogkrémekből, néhány receptköteles gélből, fluorid lakkokból, fluoridos szájvizekből
  •        Fluorozott sóból, tabletták útján, hazánkban ezeken kívül néhány ásványi anyag is tartalmazza

A fluor könnyen túladagolható, ezért figyeljünk arra, hogy csak egy helyről pótoljuk a hiányát, felnőtteknél naponta maximum 5 mg-ot lehet a szervezetbe bevinni, az e feletti mennyiség káros lehet. A fluoridot ha túladagoljuk, akkor a fogakat sárgítja, és puhítja a fogállományt, ezért kizárólag orvosi felügyelet mellett fogyasztható a tabletta.


A fogszuvasodás megelőzése

Főleg gyermekkorban, a fogak fejlődésénél van annak jelentősége, hogy mennyi fluorid kerül a szervezetbe, ezért a tabletta mellett alkalmazhatunk fluoridos fogkrémet, és fluorozott sót is.

Amennyiben a fluoridot külsőleg használjuk, nem lehetséges a túladagolás, így a fogkrémet korlátlan mennyiségben használhatjuk, gyermeke esetén speciálisan a nekik kifejlesztett változattal természetesen.

A fluorid a fogszuvasodás megelőzésén túl az alábbiak szempontjából is fontos:

Visszaépítő hatással bír az ásványi anyagok terén, a lyukak kialakulásának megelőzése szempontjából van jelentősége
A szájban található baktériumoknak az anyagcseréjét korlátozza, így azok savtermelő képességét is gátolja

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.