Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A fogágy felelős a fog rögzítéséért a fogmederben. A fogágy alkotásában megjelenik a fogíny, a cement, a fogmeder és a gyökérhártya egyaránt.

A gyökérhártyában ún. kollagénrostok termelődnek, ami másképpen Sharpey-rostoknak nevezünk. Elhelyezkedése az alveolus csonttól egészen a cementig tart. Ezek a rostok húzóerővé alakítják a nyomóerőket. A csontoknak a húzóerő a tökéletes, hiszen serkentő hatású, a nyomóerő pedig hosszútávon csontpusztulást eredményez.
Ha a fogágy begyullad, akkor paradontitisről beszélünk, második leggyakoribb fogvesztő okként szokták emlegetni a fogszuvasodás után.

A fogágy fejlődése

Alapvetően négy alkotóeleme van, melyek egymástól elválaszthatatlanul, és egyszerre fejlődnek. A fejlődés a korona fejlődését követően indul be egyszerre a fogelőtöréssel. Egymásra tapadnak a külső és a belső zománchámnak a sejtjei a később kialakuló gyökér helyén, és létrejön a Hertwig-féle hámhüvely. Ennek alakja tökéletesen megfelel a gyökér konformációnak. A gyökérdentin lerakódását követően felszakadozik a hámhüvely, amivel egyidejűleg rések alakulnak ki, amibe fibroblasztok kerülnek bele, és kollagén rostokat raknak le. A fibroblasztok nemcsak itt, hanem a csont felöl is termelnek rostokat, de a kettő között nem beszélhetünk kapcsolatról. A fogzacskó sejtjei között differenciálódnak még cementoblasztok és osteoblasztok is. A cemetoblaszt a gyökéren cementet hoz létre, méghozzá úgy, hogy az ott található rostok a cement részévé válnak. Az osteoblasztok csontképzése is rendkívül hasonló.

A fog áttörését követően, az okklúzió ideje alatt rendeződik a rostok többsége a kívánt irányba. (függőleges, ferde, és vízszintes) Ebben az időben történik a cement többségének a lerakódása is, és visszamaradhatnak a fogzacskó sejtjei ún. Malassez-féle sejtekként. Jellemzően latens dologról van szó, de pl. egy gyulladás következtében nagyon könnyen, eddig még nem minden tekintetben tisztázott dolog miatt, cisztává is alakulhatnak.

A fogíny végül a hámsejtből alakul ki és a fognyakhoz rögzül.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.