Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> 35 felett már nem feltétlenül a fogszuvasodás okoz problémát, hanem a fogágybetegség problémája kerül előtérbe,
fogágybetegség
Fogágybetegség
begyulladnak a fog körüli szövetek. Statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy a fogak elvesztésének 80%-a erre a betegségre vezethető vissza.
 
Ennek következtében nagyon hangsúlyos helyen kell szerepelnie a megelőzésnek, és a korai felismerésnek, amivel nemcsak pénzt spórolunk, hanem rengeteg kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat.
 
A fogat tartó szöveteket támadja meg a fogínygyulladás, és tönkreteszi a fogínyt és a gyökérhártyát is. Kialakulása után a folyamat már nem megfordítható, a további romlások csak fogászati beavatkozásokkal kerülhetők el, és szakszerű szájhigiéniával, hasonlóan a fogszuvasodáshoz, ennél a betegségnél is az egyik kiváltó ok a lepedék.
 

De mi is az a lepedék?
 
A lepedék egy nagyon vékony, szinte láthatatlan réteg, ami a nyálból jön létre. Alapvetően ez egy védőréteg a fogzománcon, egészen addig, amíg nem telepednek meg benne a baktériumok, és nem szaporodnak el. A cukros ételek rendszeres fogyasztása gyakorlatilag elősegíti kialakulását, így az egyébként hasznos réteg károssá alakul át. Orvosi elnevezése dentális pakk, ami gyakorlatilag a fogak felszínén megjelenő, sárga színű, a letapadó ételmaradékokból kialakuló réteg. A fogakon kívül megtámadják a fogínyt is, és gyulladást váltanak ki. Amennyiben elhanyagolják, és egyáltalán nem kezelik, súlyosabb probléma következik be, a fogágygyulladás. A lerakódott lepedék a gyulladáson túl felhalmozódhat, ha nem távolítják el időben, és kialakulhat fogkő is. A fogkőben természetesen szintén vannak baktériumok, melyek további roncsolást váltanak ki. Az íny a támasztószövet roncsolódásának hatására elválhat a fogazattól, ahová szintén lepedék kerül, és egyre mélyebbre jut, egészen a fog gyökeréig.
 

A betegsége melletti tünetek
 
Az íny gyulladását nagyon nagy százalékban nehéz észrevenni, fontos információ lehet azonban az érzékenység, pl. hidegre, melegre, édesre és savanyúra. Érdemes komolyabb figyelmet tulajdonítani akkor, ha pl. ha fogmosáskor ínyvérzést tapasztalható, vagy duzzadt lesz az íny, illetve hólyagok, fekélyek jelennek meg rajta.
 
Nem árt megjegyezni, hogy a fogíny vérzése nem az erősebb fogmosástól következik be, hanem a fogkő vagy baktériumok okozzák.  Ebből következhet fogágygyulladás, de ez nem törvényszerű, hiszen magunk is tehetünk ellene a szájhigiéniára való odafigyeléssel.
 
Az ínysorvadás nem más, mint a fogágygyulladásnak egy durvább kísérője, a savas kémhatás következtében begyullad a fogágy, és a fog környékén is duzzadás jelenik meg, komolyabb fájdalom kíséri. Amennyiben elhanyagoljuk, az ínybetegség akár súlyos is lehet, és a sorozatos gyulladások pedig oda vezetnek, hogy elhalnak a szövetek, elsorvad az íny, és az egyébként egészséges fogak is kihullnak.
 

Kezelése
 
A fogágygyulladások esetén a legfontosabb feladatok:
 
  •           A szájhigiénia
  •           Fogkőtől való megszabadulás (kb. negyedévente fogorvosi konzultáció)

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.