Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogszuvasodás vajon megelőzhető az étrendre való odafigyeléssel? A vegetáriánusoknak később romlanak el a fogaik? A nyers étel fogyasztása fogászatilag indokolt, a nyers répa pl. tisztítja fogainkat? Mi a helyzet a fogyókúra esetén? Romlik tőle a fogunk vagy használ esetleg?

Fogaink élete attól is függ, mit eszünk, mi kerül a szánkba? Mindenki által ismert, hogy a cukor fogszuvasodást okoz, de azt sokan nem is gondolnák, hogy a pl. a sajt és a tej a fogak állapotát javítja, hiszen kalciumban gazdagok. Az ételek tisztasága is fontos, minél tisztább egy étel, annál valószínűbb, hogy a nyálnak kevés baktériumot kell csak lebontania! A puha étel viszont nem jó a fogainknak és a meleg sem, alig használjuk ilyenkor ugyanis a fogainkat! Mi lehet akkor a jó döntés?

Azt vallják sokan, hogy a nyers ételek fogyasztása a jó megoldás, mert fogtisztító hatásuk van, viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy ha főzött ételeket fogyasztunk, akkor a fogínygyulladás valószínűsége jóval nagyobb, ami egyrészt következik abból, hogy nem rágjuk meg annyira, pedig a rágásnak fontos tisztító szerepe van! Az Indiában végzett kutatások szerint, melyek jórészt a bombay.i egyetemen zajlottak le, fogászati szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a vegetáriánus étrendet folytatók körében kevesebb fogászati probléma jelentkezett, egyéb tényezőktől, mint a lakhely, társadalmi hovatartozás, függetlenül. Vajon mik lehetnek az ilyen étrend előnyei?

Előnyök a vegetárius étrendben

Előnyös a fogainkra nézve, hiszen csak természetes anyagokból épül fel, hatása így pozitív, csökkenti a fogszuvasodás valószínűségét! Az ember genetikai felépítéséből adódik, hogy az ilyen jellegű étrendet fogaink jobban bírják, megfelelő tisztulás következik be!

A legtöbb zöldség, gyümölcs ugyanis tisztítja fogainkat, emellett pedig rengeteg vitamint is tartalmaz, melyeket fogaink is hasznosítanak. Fogainkba nem nagyon ragadnak be, és nem is indulnak bomlásnak a szánkban, kitéve ezzel fogainkat a fogszuvasodás veszélyének! A hús savassá változtatja szánkat, mely fogászati aspektusból nézve igencsak káros, viszont a tej, a vaj és a növényi olajok a semleges ph érték megtartásában illetve visszaállításban nyújtanak segítséget!

Fogászati szempontból minden felmérés végső soron oda vezetett, hogy a tápérték is nagy szerepet játszik a minőségének és milyenségének mellett az élelmiszereknek!

Hátrányai a vegetáriánus ételnek

Ha az indiai példánál maradunk, itt sem alacsonyabb a fogszuvasodások száma, mint másutt! A zöldség, gyümölcs fogyasztása önmagában nem elég, szükség van kielégítő tápanyag bevitelére is, ami fogászati szempontból kulcsfontosságú. Ez vezet oda, hogy igazából legalább annyi rossz foga van egy vegetáriánusnak, mint egy húsevőnek.

A fogyózás is veszélyes lehet fogainkra!


Ha valaki alultáplált vagy durván fogyózik, szintén káros fogászati hatásokkal járhat. Gyengül a fogszerkezet, a fogak ellenállása csökken, és a szervezetünk is megsínyli. A fogászati szakemberek tanácsát érdemes megfogadnunk, miszerint ha kíméletlen változást vezetünk be étrendünkben, és fogyókúrára vesszük rá magunkat, látogassunk el gyakrabban fogorvosunkhoz, hogy elkerüljük a későbbi kellemetlenségeket!

Kevesek számára ismert, hogy a fogíny olyan, mint a fákon az évgyűrű, mindent le tudunk olvasni róla. Minden kisebb elváltozás is könnyen észrevehető és a fájdalmat pedig szinte azonnal észleljük fogainkban.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.