Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogászatban is előfordulnak olyan találmányok, újítások melyek nem váltották be a hozzáfűzött reményeket. Azonban volt egy-két találmány amelyek reményeink szerint soha nem fognak előkerülni a fogászat területén, ilyenek például a radioaktív fogkrém, az érzéstelenítésre használt kokain és a fluoriddal dúsított víz.

Több tudományágban elkövettek már különféle tévedéseket: téves irányú kutatások majd azoknak gyakorlati alkalmazásuk. Ezalól a fogászat sem kivétel, jelen cikkben a legnagyobb fogászati melléfogásokat és tévedéseket gyűjtöttük össze. Vízben lévő halált okozó anyagok, háború melyet fogfájás miatt veszítettek el, testi-lelki függőséget okozóanyagok használata. Tudományos mellékvágányok a fogászatban.

Méreg vagy nem?

A legtöbb méreg a szájon át jut a szervezetbe azonban a test védelmi rendszere ezeket nagy részét kiszűri. Viszont előfordulhat olyan eset, hogy szándékosan kerül a szervezetbe gyógyító szándékkal. A korábbi évszázadok során a fogászatban kettő olyan anyag is volt melyen rengeteget vitáztak a fogorvosok, megosztották a szakmában dolgozókat. Az egyik ilyen anyag volt a fluorid vagy fluoridsó (NaF) amelyen rengeteget vitáztak a tudósok és politikusok. Olyan feltételezés is szárnyra kapott, hogy a fluoridot azért keverik az ivóvízbe, hogy ezáltal az emberek agyi működését korlátozzák, egyszerűen fogalmazva a népet butítsák. Valójában azért keverték az ivóvízbe, hogy a fogszuvasodást megelőzzék illetve, hogy a fogak ellenállóképességét növeljék a baktériumokkal szemben. Azonban rájöttek, hogy könnyedén túladagolható, a fogakon fehér foltok jelennek meg tőle és romlik azoknak az ellenállóképességük. Manapság már elég ritka a fluorid vízben való alkalmazása, ehelyett inkább a fogkrémek összetevői között szerepel, kiderült ugyanis, hogy a fluorid túladagolása révén a fogorvosoknak sokkal több lett a munkájuk mint a fogszuvasodás miatt.

A másik ilyen fogászati anyag az amalgám mely higanyt tartalmaz, azonban erről már bebizonyították, hogy csak azalatt az idő alatt oldódik ki belőle a higany amikor a fogtömést elkészítik vagy cserélik, emiatt a kockázat igen alacsony. Viszont egyre kevesebb helyen alkalmazzák, idővel valószínűleg el is fog tűnni a fogászat területéről.

Radioaktív fogkrém, röntgenezett szájvíz

A múlt században a 30-as években alkalmazták a fogászatban a radioaktív fogkrémet melyről be is bizonyosodott, hogy komoly tévedés. Azt gondolták, hogy a maghasadás majd a fogszuvasodás megfelelő ellenszere lesz mely akkoriban az egyik legsúlyosabb betegség volt. A fogkrém szerencsére csak nagyon kis mértékben volt radioaktív, néhány esetben inkább csak marketing fogásról volt szó, a fogkrém tubusára ráírták és ezzel reménykedtek a eladások növekedésében. A csodaszerek listáján a röntgenezett szájvíz is szerepel melyet hasonlóan a fogkrémhez a fogszuvasodás ellen vetettek be kevés sikerrel.

Kokain a fogászatban

A fogászat egyik leghirhedtebb találmánya melyet érzéstelenítésre használtak a kokain volt. Eleinte széles körben alkalmazták majd egyik pillanatról a másikra altűnt a fogászati anyagok listájáról. 1915-ig volt alkalmazásban a fogászatban, ekkor azonban már nem tudtak lépést tartani az igénnyel, hiszen sokan függők lettek, így kivonták a piacról.

Háború elvesztése fogszuvasodás miatt

A múlt század közepén a koreai háborúban rendkívül nagy problémát jelentett az amerikai hadseregnek a fogszuvasodás. Ennek oka elsősorban a vízhiányra vezethető vissza ami helyett cukros üdítőket ittak a katonák így gyorsan romlottak a fogaik.

Ma egy új technológia bevezetése a fogászatban már rendkívül magas követelményeket támaszt a kutatóknak.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.