Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogaink fehérsége is adottságunk bizonyos fokig, de a világítóan hófehér fogak is lehetnek hajlamosak különféle fogbetegségekre, fogszuvasodásra, sőt a sárgás színűek is lehetnek makk egészségesek. A fogszín és az egészséges fog közvetlenül tehát nem függ össze. A legfőbb cél mindig az kell, hogy legyen, hogy fogaink egészségét megőrizzük, és ha erre törekszünk, akkor nagy valószínűséggel elkerülhetőek lesznek az elszíneződések is, amik a különféle fogbetegségek következményei. A fogak fehérségért tehetünk a megfelelő szájhigiénián túl többet is.


A fogak elszíneződésének okai

Sok tényező befolyásolja, egyrészt genetikai adottság, másrészt sokak esetén a maradandó fogak már jóval sötétebbek a tejfogaknál, és számít a gyermekkori fejlődés is. Terhesség követeztében fontos, milyen gyógyszereket fogyaszt el az anya, és a fogfejlődés szempontjából az is fontos, hogy kisgyermekkorban milyen gyógyszereket fogyasztanak el a kicsik. Ismert tény, ha pl. óvodás korban túl sok fluoridot adnak a gyerekeknek, az a fogakon sárga csíkos elváltozást okozhat.


A túlzott gyermekkori fluoridfogyasztáson túl a dohányzás is sárgás elszíneződéseket okozhat, és emellett a kávé, a tea is hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, és ide sorolható a vörösbor és a pirospaprika is.

A különféle ételek mellett szürkés elszíneződést okozhat a réi fogtömés, és a gyökérkezelt fog is.


Valóságos lehet a hófehér fog?

A megfelelő fogfehérítési eljárásokkal rengeteget, akár több árnyalatnyit is lehet világosítani a fogakon, persze nem lesz mindenkinek ugyanolyan fehér a foga. Az eredmény az eredeti fog színének lehet a függvénye, és azon is múlik, hogy a fog hogyan viselkedik a kezelés hatására. Akadnak olyanok, akiknek könnyebben, és akadnak olyanok, akiknek nehezebben fehéríthetőek a fogai.


Sokféle fogfehérítés létezik, de mindegyikben közös, hogy a hatóanyag a fogba behatol, és a színezőanyagokat kioldja, hasonlóan kerül tehát oda, mint maga a színezőanyag, így ez a megoldás sem végleges, ismétlő kezelésekre van szükség. A fogászaton elvégzett kezeléseket jellemzően csak évek múlva kell csak megismételni.


Hol fehérítsük fogainkat, otthon, vagy a fogorvosnál?

A helyes válasz az, hogy mindkét helyen. A fehérítés legegyszerűbb esete a fogfehérítő fogkrémek használata, de ezek közül sem mindegyik váltja be a hozzá fűzött reményeket, mint ahogy azt több tanulmány is igazolta. Ahhoz nem fér kétség, hogy akadnak nagyon jó minőségűek közöttük, melyek a fogkő és a lepedékképződés kialakulásán túl valóban rendelkeznek ilyen tulajdonságokkal is. Előfordul azonban, hogy nem minden esetben alkalmas fogfehérítésre egy fogkrém, ebben az esetben marad az otthoni vagy a rendelőben végzett fogfehérítés.


A fogorvosnál a fogfehérítés az okok feltárásával kezdődik, majd az esetleges szuvas fogak kezelése követi. Az esetleges fogpótlásokat és kozmetikai jellegű töméseknek a színét a fehérítés után szokták kiválasztani, és hozzáigazítani a kifehérített fogakhoz.

A szuvas fogakon túl a fogkő leszedését és az egyéb lerakódásokat is eltávolítják a fogászaton, majd felpolírozzák a fogakat, amennyiben szükséges. A fogkő leszedése ma már jellemzően ultrahangos eljárással történik, a polírozás pedig só felhasználásával, ahol a nagy nyomású víz és sűrített levegő mellé sót használnak.

Az otthon is végezhető fogfehérítéshez a fogászati rendelésen a fogorvos készít egy lenyomatot a fogsorról, és ehhez igazítják az a fóliasínt, ami a fogfehérítő anyaggal együtt illeszkedik majd a fogakhoz. A szerkezetet praktikus éjjel hordani, és rendszeresen ellenőrzésekre kell járni a fogorvoshoz.

Az esetek túlnyomó többségében már az első felhelyezés után érzékelhető a különbség, de a harmadik nap után már igen jelentős is lehet. A hatás innentől kezdve kissé lelassul egészen a végéig, ami nyolc, tíz nap.

A rendelőben végzett fogfehérítő eljárás abban különbözik, hogy maga a gél sokkal koncentráltabb, így a kívánt hatás rövidebb idő alatt következik be. Az anyagot a fogorvos helyezi a fogazatra, és hő vagy esetleg fény segítségével aktiválja, és nem kell sínt felhelyezni, de előfordul olyan, hogy a rendelőben tesznek fel egy sínt, ami csak egy-két óráig tart.



Nincs olyan fog, mely ne lehetne fehérebb

Ha az elszíneződés komolyabb mértékű, és a páciens szeretne fogfehérítést, akkor porcelánhéjakat készítenek a fogakhoz, amit egészséges fogakra helyeznek fel, aminek következtében azok kissé megsérülhetnek. A fog felszínét csiszolni kell, de az eredmény önmagáért beszél. Amennyiben nem egészséges a fog, abban az esetben porcelánkoronát, vagy hídpótlást készítenek a fogtechnikusok.

Persze van lehetőség arra is, hogy csak néhány fogat fehérítsenek, és ne a teljes fogazatot. A fogazatnak egy részét lehet külön kezelni, csoportok is képezhetőek. Ilyenek lehetnek pl. a gyökérkezelt fogak, amik sok esetben más jellegű eljárást igényelnek, és több lépcsőben történik. Először a fedőtömést szedik ki, majd lezárják a gyökértömést, majd végül a korona rész fehérítése igen koncentrált anyaggal történik, és emellé még plusz hőt, és fényt is igénybe vesznek. A gyökérkezelt fogak fehérítése is elvégezhető otthon, természetesen ez is fogorvosi felügyelet mellett. Az eljárás vége az, hogy a megfelelő színű fedőtöméssel lezárja a fogorvos a fogat.

A hidakat is a töméseket nem lehet kifehéríteni, az eljárás végén cseréjük következik be, mégpedig a megfelelő szín figyelembevételével.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.