Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Egy amerikai egyetem kutatói orvostanhallgatók részére olyan fogászati szimulátort készítettek, melynek segítségével a fogorvosi beavatkozásokat gyakorolhatják, így segítve őket a tanulásban. A szimulátort egy játékfejlesztő céggel együtt, közösen hozták létre, adta hírül a Science Daily.

A programot a georgiai orvostudományi egyetem kutatói BreakAway nevű játékfejlesztő cég közreműködésével a Virtual Dental Implant Training Simulation, azaz a virtuális fogászati beültetési szimulációs program néven készítették el. A kész program másfél év munkájának eredménye. A szimulátor alkalmas arra, hogy az orvostanhallgatók úgy gyakorolhassák a fogászati műveletet, hogy ezzel a lehető legjobban végezzék el a majdani fogbeültetéseket, és a gyakorlás során még fájdalmat sem okoznak egy betegnek sem.

Ugyan a szimulátor nem helyettesíti tökéletesen a valódi páciensen végzett beavatkozások során megszerezhető tapasztalatokat, mégis segítséget nyújt az orvostanhallgatóknak azzal, hogy az egyes műveletek végrehajtását, biztonságos lebonyolítását egy új módszerrel tanulhatják meg, ezzel együtt az ismeretszerzés olyan módját használják ki, amely ezt még izgalmasabbá teszi, hangsúlyozták a program készítői. A program több lehetőséget biztosít a felhasználók számára, akik a játék használatával a beavatkozás végrehajtásán túl olyan előzetesen leprogramozott, egyedi személyiséggel bíró virtuális betegeket vizsgálhatnak meg, kérdezhetik le kórtörténeteiket, amivel arra késztetik a játékost, hogy a sikeres kezelés érdekében különböző megoldásokat, módszereket találjon a beteg számára.

A program fejlesztőinek véleménye szerint a fogászati műtétek végrehajtási folyamatát olyannyira realisztikus módon sikerült megvalósítani, hogy a virtuális betegek a játékos rossz cselekedeteire akár hatalmas ordítással is reagálhatnak. A tudományos lap beszámolt arról is, hogy a fogászati szimulátort jelenleg mintegy húsz egyetemen tesztelik, nyártól pedig már 25 oktatási intézményben lesz hozzáférhető világszerte, a készítők honlapján videót is meg lehet nézni róla.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.