Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fog szabályossága, valamint fehérsége jelzi egészségét.

A külső napjainkban egyre komolyabb szerepet kap mindennapi életünkben, egyre több pénzt költünk erre, és gyakran már fáradtságot sem kímélve egyre jobban törekszünk a szépségre. Így van ez a fogainkkal is, hiszen ki ne szeretne szép mosolyt, és olyan fehér fogakat, mint a modelleknek van?


Fogszabályzós mosoly!

Korábban nem volt jellemző, hogy ilyen sok szabálytalan fogsorral találkoztunk, de ma sokszor találkozunk ilyen eltérésekkel, melyeket csak fogszabályzók segítségével lehet orvosolni. Egyik oka lehet ennek pl. a korai serdülés, amiből a korábbi fogváltás következik, ezt pedig az állcsont nem tudja követni.

Természetesen szó lehet genetikai jellemzőkről, ami adott, de a fogak alakja is vezethet rendellenes elhelyezkedéshez. Sajnálatos, de arra is volt példa, hogy a gyerek a szűk állcsont mellé nagy fogakat örökölt.


A szépségért tesszük?

Öröm, vagy sem, de a filmek és a média komoly hatással van a  szakmára a tekintetben, hogy a fogsor szépsége lassan már-már csak az anyagi javakon múlik. Bizonyos körökben ez egy elvárt dolog, hogy hófehér, és szabályos foga legyen valakinek. Régebben csak a durvább esetek esetén kerül sor a szabályzásra, ma már viszont kisebb eltérésnél is beavatkoznak, hiszen mások lettek az igények. A szabályosan elhelyezkedő fogazat alapját képezi a tiszta és érthető beszédnek, csak így tudunk megfelelően artikulálni. A kényelmi és egyéb szempontokon túl az egészséget kell kiemelnünk, hiszen egy szabályosabb fogat sokkal könnyebben tudunk tisztán tartani, amiből az következik, hogy a fogszuvasodásnak is kisebb a valószínűsége.


Tejfog és a szabályozás

Hatalmas tévedés, hogy a fogszabályozással várni kell a maradandó fogakra, bár lehetséges olyan eset is, amikor tényleg meg kell várni ezt a kort. A legtöbb esetben a fogszabályzás néhány éves korban kezdődik, és a serdülőkorban ér véget. A folyamat végén kivehető fogszabályozót szokás adni a fiataloknak, amivel inkább az állcsontok viszonyát szokták szabályozni, és nem is igazán a fogakat. Ha ez nem történik meg ebben a korban, akkor rögzített szabályzásra lehet szükség, és szükség lehet logopédus szakember közreműködésére is.

Ha a fogszabályozás későn kezdődik, akkor műtétbe is torkollhat, de előfordulhat, hogy foghúzásra sor kerül.

A fogszabályozás ideje nagyon eltérő. Ha kivehető készülékről van szó, akkor akár öt év is lehet, rögzített esetén ez egy-két év. Fontos, hogy ezek után is szükség lehet még utókezelésekre.


Mikor kell?

Nem tesz jót az a szülő, aki a fogszabályzásból eredő kellemetlenségektől kívánja megóvni gyermekét, hiszen az egészséget veszélyezteti, és felnőttként ennek meglesz majd az ára.
Ma már igen korszerű eljárások ismertek, így felnőttként sem lehetetlen a fogszabályozás. Arra a kérdésre, hogy érdemes-e, megoszlanak a vélemények, mindenkinek magának kell eldönteni. Előfordulhatnak olyan speciális esetek, ami miatt akár ötven felett szükség lehet fogszabályozásra. Ilyen lehet pl. egy sajnálatos baleset. Nagyon sok esetben természetesen könnyen megszüntethetők akár felnőttkorban is az eltérések, pl. a metszőfogak közti rés is ilyen.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.