Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A fogszuvasodásról, fogágybetegségről

Az emberek fogazata 96 %-ban egyáltalán nem egészséges, és aki elmúlt ötven éves, annak átlagosan már elveszítette a fogazatának legalább a felét. A kisgyermekeknél is ijesztő az arány, a két évesek felének már van szuvas foga, és a tizenöt évesek fogainak fele szuvas, és háromnegyede ínygyulladásban szenved. A különböző életkorban megjelenő szuvasodás és fogágybetegségek jellemzően azonos mértékben felelősek a fogak elvesztéséért.

Kb. harminc éves korig a fogak elvesztése főként a fogszuvasodásra vezethető vissza, míg később már a fogágybetegségek kerülnek előtérbe. A közelmúltban komoly eredményt sikerült elérni ezeknek a fogászati betegségeknek a területén, melyek népbetegségnek számítanak. Hazánkban a lakosságnak csaknem a száz százalékát érinti sajnos a téma, ami miatt bekövetkezik a korai fogvesztés. Egy felmérés szerint Magyarország a vizsgált 32 országból a 29. helyen áll, így a fogszuvasodás elterjedésében nagyon rossz helyen állunk.

Idősebb korban igen kevés embernek maradnak meg a fogai

Több tényezőre vezethető vissza a fogszuvasodás és a fogágybetegség kialakulása is., ezért ezeket multikauzális betegségként szokták emlegetni. A fogszuvasodás kialakulásához négy tényezőnek kell egyszerre bekövetkeznie:

-       fogfelszín és az emberi szervezet, melyek általános tényezőként vannak jelen.
-       Táplálék, főleg szénhidrát bevitele, mely táptalajt biztosít a baktériumoknak, melyek savakat állítanak elő
-       A táplálékból a baktériumok tejsavat termelnek, mely elvonva az ásványi anyagokat, megtámadja a fogzománcot
-       A savas gyakoriság növekedésével egyre valószínűbb a szuvasodás bekövetkezése

A plakk pH értéke a következőképpen alakul: A főétkezésekkor elfogyasztott cukor csak ritkán eredményez savképződést, a plakk visszatér a normális vegyhatásra, viszont ha ezzel egyidőben valaki édességet is fogyaszt, akkor a kritikus vagy az alatti pH érték is bekövetkezhet, azaz az 5,5 érték. Az ilyen, folyamatosan savas kémhatás igencsak kedvező a fogszuvasodás kialakulásának.

A fogágybetegség elsősorban a plakkra vezethető vissza, mely a fogak közé és az ínybarázda közelében lerakódik, valamint a helytelen fogmosás következtében is kialakulhat.

Mind a két betegségnél komoly szerepe van a rossz szájhigiéniának, és az egészségtelen táplálkozásnak egyaránt, ami miatt felhalmozódik a lepedék és a fogkő.

A plakk, mely a felhalmozódott, még puha lepedéket jelenti, komoly tényező a fogszuvasodás tekintetében, és az ínybetegségek kialakulásában és az ebből következő betegségek megjelenésében, mint pl. a fogágybetegség.

Ha a plakk elmeszesedik, akkor alakul ki a fogkő, mely megtalálható az íny felett és alatt egyaránt. A fogköveknek a nagy része a nyálmirigyek kivezetésénél jelenik meg, pl. alsó frontfogaknál, belül, és a felső rágófogaknál, kívül. A fogkő járulékos tényezője a fogágy betegségnek.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.