Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Mi tegyünk, ha a korábbi tömés mellett szuvasodik fogunk? A válasz egyszerű, a tömést cserélni kell, a lyukas fogat pedig betömni!

Célszerű ma már olyan fogászati anyagokat használni, melyek leginkább igazodnak a fog formájához, és a kezelés után maga a tömés alig válik észrevehetővé. Az amalgám használata az esztétikai igények előtérbe kerülésével egyre inkább háttérbe szorul. A régi töméseket már fogszínű anyagokkal szokás pótolni, mégpedig jellemzően olyannal, ami nemzetközi minőségi elvárásoknak is tökéletesen megfelel. Más, korábban használt anyagokhoz képest, mint amilyen az arany és a kerámia volt, jóval olcsóbb, viszont élettartama is rövidebb, ezért gyakrabban szorulnak cserére. A tömőanyagot a kitisztított lyukba helyezik, majd speciális eljárással, fény hatására megkeményedik. A megkeményedett tömést ezek után csiszolják, és polírozzák is.

A tömés cseréje

A régi tömést akkor kell kicserélni, ha a tömés körül fogszuvasodás tapasztalható, vagy abban az esetben, ha az amalgám tömések mentén letörik a fog. Az amalgám tömés alatt előfordulhat, hogy ún. másodlagos tömés alakul ki, sőt a röntgen leárnyékolásával igen nehéz észrevenni. Ebből következően érdemes a régi amalgám töméseket lecserélni. Sajnos beszélünk amalgám allergiáról, amikor azonnal ki kell cseréltetni a töméseket, valamint akkor is, ha esetleg fémes ízt érzünk a szánkban, vagy szeretnénk teljes mértékben megszabadulni attól, hogy esetleg higany kerüljön a szervezetünkbe.

A mai társadalomban komoly szerepe van annak, hogy fogaink szépek és erősek, egészségesek legyenek. Ápoltságot, és egészséget továbbíthatunk tehát környezetünk felé akkor, ha a régi, amalgám, töméseket lecseréltetjük.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.