Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A megfelelő szájhigiénia elsajátítása rendkívül fontos, hogy már gyerekkorban megtörténjen, mert ez lesz az, ami később meghatározza azt, hogy felnőttként milyen fogakkal rendelkezünk. A kisbabák esetében a tejfogak fél és két éves kor között törnek át, és vörös, duzzadt íny kíséri. A kicsik ekkor nyugtalanok, és kisebb fájdalmat is érezhetnek, néha láz is megfigyelhető. Az ún. fogzás bizonyos esetekben hónapokat is elcsúszhat, de senki se higgye, hogy ez problémát okoz.

A fogak áttörése után a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a tanítását a gyerekeknek, rá kel venni őket fokozatosan,
hogy mind reggel, mind pedig este mossanak fogat, és tudatosan kerüljék a magas cukortartalmú élelmiszereket. Nagyon célravezető, ha a szülő példát mutat ebben a tekintetben is, így sokkal könnyebben önállósodnak a kicsik a fogmosás területén. Fontos kiemelni, hogy a gyerekeknél kiemelkedő jelentőségű a táplálkozás, hiszen a rágással változik, folyamatosan alakul az állkapocs, ami természetes tisztítása a fogaknak.

Szuvas tejfogak

A tejfogas időszakban is érdemes odafigyelni a fogakra, mert a szuvas tejfogak között kibújó maradófog sokkal könnyebben lesz szuvas. A szuvasodást előidőző baktériumok már elég korán, az anya nyálával kerülnek a gyermek szájába, és azonnal támadásba lendülnek. Ezért is olya kiemelkedő fontosságú az, hogy a megfelelő szájhigiéniát már gyerekkorban betartassuk a gyermekekkel. A tejfog szerkezetileg eltérő a maradó fogaktól, nagyobb fogbéllel rendelkezik, viszont vékonyabb a zománcnak a vastagsága, amiből az következik, hogy sokkal hamarabb bekövetkezik a fogszuvasodás. A tejfogak ápolása, kezelése ezért talán még fontosabb, mint a maradó fogaké ebben az időszakban, érdemes felkeresni egy gyermek fogorvost. A szuvas felületet a specialista vagy elcsiszolja, és fluoridos ecseteléssel elkeni, de ha úgy ítéli meg, akkor a maradó fogak kezeléséhez hasonlóan itt is fúrásra, majd pedig tömésre kerül sor. Különösen mély szuvasodás pedig itt is gyökérkezelést von maga után.

Tejfogak húzása

Amikor a maradó fogak előtörnek, akkor a tejfog gyökereit nyomják alulról, és az szépen ki is esik. Előfordul az is, elég gyakran, hogy a gyerek saját maga szabadul meg a tejfogtól, viszont ha ez nem így van, akkor el kell látogatni a gyermekfogászatra.

A gyermekfogászaton alkalmazzák a barázdazárást, mely gyakorlatilag egyfajta megelőzést szolgál, amikor a barázdákat a fog felszínén, hat hónappal kibújásuk után feltöltik, és lezárják a fog belsejébe tartó apróbb repedéseket, réseket. A fogszuvasodás valószínűségét nagymértékben csökkenti, és nem jár semmilyen fájdalommal, ami azt is jelenti egyben, hogy a gyermek számára a fogászat egy pozitív élménnyel párosul, ami a gyermekfogászatoknak egy alapvető célja.

Torlódás

Torlódásról akkor beszélünk, amikor a tejfog még nem esett ki, a maradó fog pedig már előtört, és akadályozzák egymást. Sajnos előfordulhat az is, hogy a maradó fog eldől oldalra, és egyáltalán nem esztétikus, ahogyan fejlődik. Gyakori, hogy fogszabályzóra lesz szükség ebben az esetben.

A fogszabályzással kapcsolatban egyáltalán nem kell a fogváltásig várni, hiszen már előre lehet látni, hogy szükség lesz rá. Gyermekkorban a fogszabályzót még nem rögzítik, és a kivehető készülékkel még az állcsont növekedését is lehet befolyásolni, korrigálni lehet egymáshoz való viszonyukat, és a nagyságát is. A maradófogak előtörése után csak rögzített fogszabályzót lehet alkalmazni. A hibás fogelhelyezkedés összetett dolog, lehet genetikai oka, de rossz szokás is előidézheti, pl. ujjszopás, izomzat túl, illetve alulműködése. A rendszeres szabályozás eredményre vezet, amivel megelőzhető egy része a felnőttkori fogászati problémáknak.

A bölcsességfog

A bölcsességfog a serdülő kor legvégén, vagy jóval az után nő ki, viszont lehetséges, hogy a fogíven nincsen helye, ami miatt az állcsontban reked. Az, hogy a bölcsességfog nem tud előtörni, komoly fájdalommal jár, általában fogászati beavatkozással bevágják, vagy eltávolítják az állkapocsból.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.