Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Nem nagyon találni szebb látványt, mint amikor mosolyra fakad egy baba, és gyönyörű, csillogó, egészséges fogai vannak. De hogyan maradhat ilyen, és mit tehetünk ennek megőrzése érdekében?

Ma Magyarországon sajnos népbetegség a fogszuvasodás, az iskolás korú gyermekek majdnem hetven százaléka rendelkezik szuvas fogakkal, de jóval korábban, már néhány éves korban megindul a folyamat. Ezért is kiemelkedő, hogy a fogak ápolását már egészen fiatal korban megkezdjük, és példát mutassunk gyermekeinknek.


Fogmosás még a fogak megjelenése előtt

Furcsának tűnhet, de a fogápolás még azok megjelenése előtt elkezdődik, hiszen a fogatlan szájat is tisztítani kell, hogy a szájhigiénia rendben legyen. A fogak előtörésekor érdemes az ínyt masszírozni, és hideg rágót adni a babának. Nem köztudott viszont az a tény, hogy az a baktérium, ami a fogszuvasodásért felel, a csecsemők szájában még nincsen jelen, csak később kerül oda, mástól kapja meg. Kiemelkedő ezért, hogy ne érjünk szánkkal a gyerek játékaihoz, cumisüvegéhez stb.

A fogak kibújását követően azonnal szükség van a fogmosásra, ami a megfelelő fogkefe kiválasztásával történik. Ilyen fiatalon célszerű puha sörtéjű fogkefét használni, amit a szülő az ujjára húz, de alkalmas lehet a nedves textilpelenka széle is.

Jó lehet a szilikon gumó végű rágógumi is, de semmiképpen se használjunk még fogkrémet ebben a korban, hiszen a kicsik még lenyelhetik.

Eleinte nem érdemes hosszabb ideig fogat mosni, hiszen nem az a cél, hogy megutálja, hanem megszeresse, megszokja a rendszeres fogápolást, és eleinte a lepedék eltávolítására kell csupán törekedni. Ha a fogkefe túl nagy, akkor  nem biztos, hogy elérjük vele a hátsó fogakat, ha pedig kemény a fogkefe sörtéje, abban az esetben felsérthetjük az ínyt. A fogkefét kb. negyedévente cseréljük le, és engedjük, hogy a gyerek válasszon magának a boltban, amivel szívesebben fog fogat mosni.

Egy éves kora után kezdhetünk fogkrémet is használni, de eleinte, néhány évig még csak nagyon keveset tegyünk a fogkeféjére. Mindenképpen gyerekfogkrémet vásároljunk, hiszen ezekben még kevesebb a fluorid, így el lehet kerülni a fluorid túladagolást. A fogkrémek sokféle gyógynövényt tartalmaznak, ami szintén szükséges az egészséges szájüreg megtartásához, és az aminofluoridnak pedig be kell épülni a fogzománcba.

Napi többszöri fogmosás, felügyelettel

Az lenne a legjobb, ha minden étkezést követően fogat mosnának a gyermeke is, ami eleinte mindig a szülő feladata. Egészen nyugodtan adjuk a kezébe, tanítsuk, utánozzon minket, gyakorolja a mozdulatokat. Első lépésként a fogak első, majd hátsó felszínét tisztítsuk meg, és figyeljünk oda az íny közeli részekre is, majd a rágófelszínek következzenek, fontos, hogy a hátsó fogakat is elérjük. Ugyan a gyerekek kifejezetten utalják, de szoktassuk rá őket arra is, hogy a nyelvüket is meg kell tisztítani, mert tele van baktériumokkal. Az egész folyamat lényege, hogy magát a fogmosást megkedveljék. Amennyiben ez nem sikerül, akkor néhány nap múlva kezdjük újra, óvodás korra a legtöbb gyerek már elsajátítja a rendes fogmosást, de a felügyeletet egészen az iskolás korig fent kell tartani, mert a kézügyességük csak ebben a korban lesz megfelelő az önálló fogmosáshoz.

Egészséges étkezés


Figyeljünk oda arra, hogy gyermekünk egészségesen étkezzen. Fontos az anyatej csecsemőkorban, később pedig sok zöldség, gyümölcs fogyasztása válik kiemelkedővé, ezzel is növelve a rágás szerepét. Szokjuk meg, hogy az esti fogmosást követően már nem lehet sem ételt, sem italt fogyasztani, csak vizet lenne inni.

Magyarországon pont megfelelő fluoridot tartalmaz az ivóvíz, így kiegészítésre nincsen szükség, egyébként is vita folyik a tablettás fluoridról, mert nem nehéz túladagolni. Ebben az esetben fehér csíkok alakulnak ki a fogakon. Nálunk nem javasolt a folyamatos használata, a fogszuvasodás megelőzéséhez elég a fluorid tatalmú fogkrém is.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.