Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A jó fogmosás azon múlik, hogy minden oldalát meg kell mosnunk a fogkefe segítségével, nem szabad kihagyni egy részt sem. A fogainkat minden oldalról meg kell súrolnunk, és különös figyelmet kell szentelnünk a következő területeknek: Az arcunk felöli első, és oldalsó fogak, és a nyelv előtt található első és alsó fogak. Azért különösen fontosak ezek a területek, mert a nyálmirigynek a nyílása itt található, és ezért itt gyakrabban fordul elő fogkőképződés. Nem szabad a fogkefét erősen a fogakhoz nyomni, mert ettől visszahúzódhat a fogíny, és a szabad fognyak miatt érzékennyé válhatnak fogaink. Csak akkora erőt fejtsünk ki a fogkefével, hogy a sörték éppen, hogy görbüljenek. Amennyiben a nyelvünkön lepedék található, a fogkefével előre és hátra is végezzünk fogmosó mozdulatokat. Ez a tevékenység nem túl jó érzés, viszont a lepedék mellett a rossz szájszagot is megszűnteti. Szokjuk meg azt, hogy minden egyes étkezés után fogat kell mosnunk, és rövid idő alatt már rutinos mozdulattá alakul.

A fogmosás ideje sem mindegy, hiszen nemcsak az étkezésből visszamaradt darabokat kell kitisztítanunk fogaink közül, hanem az egészséges ph értékre is ügyelnünk kell, ezért tanácsos étkezés után 1 órán belül fogat mosni. A folyamatos, és rendszeres szájápolással megszokjuk, hogy fogaink felszíne nem érdes, hanem sima felszínűek.

Normális esetben egy fogmosás 4-5 percig tart, viszont a felmérések azt bizonyítják, hogy 20-30 másodperces sikálás után az emberek többsége abbahagyja a fogmosást. Igyekeznünk kell ezt az időt jóval túllépni, mert a fluor beépülésének is idő kell, így nem véletlen az ajánlott 4-5 perc. Fontos az is, hogy fogmosás közben meleg vizet használjunk, mert a fluor így könnyebben tud beépülni a fogakba.

Aki nem rendelkezik kellő türelemmel, annak javasoljuk az elektromos fogkefét, amivel a fogmosási idő kb. 1 percesre lerövidíthető. Az elektromos fogkefe alapos munkát végez, hatásásos, és gyorsan végzünk a fogmosással. Természetesen az elektromos fogkefén kívül egyéb, speciális fogkefék is léteznek, melyeket pl. fogpótlással vagy akár fogszabályzóval rendelkezőknek alakítottak ki.

A fogápolási szokásokról készült hazai tanulmány nem túl pozitív, egy felnőtt lakos átlagosan 1,5 fogkefét használ
fogmosás
Fogmosás
évente, Nyugat-Európában ez a szám 6 feletti. Fontos, hogy cseréljük fogkefénket legalább 2-3 havonta, ugyanis ha megfelelően mosunk fogat, biztosan tönkre is megy addigra, hiszen ha a sörték szétállnak, akkor már sokat veszített a fogkefe tisztító hatásából.

A fogmosás után, amennyiben ételmaradékok maradtak a szánkban, használjunk fogselymet annak eltávolítására. A fogselyem ki és be mozgatásával tisztítsuk meg fogainkat az ételmaradékoktól. Oldalra ne mozdítsuk el, mert nem tesz jót se a fogainknak, se pedig az esetleges fogtöméseknek. A fogselyem kivés magának egy darabot, ami fájdalommal jár. A fogselymet kb. 2-3 alkalommal alkalmazzunk hetente, ha lehetséges, akkor este, közvetlenül a fogmosást követően. A fogselymes tisztítás után szájöblítővel tehetjük teljessé a szájápolásunkat, amivel fertőtlenítjük szánkat, és az esetleges apróbb sérülések gyógyulását is elősegítjük.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.