Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Valóban csak az édességek károsak a fogainkra? Meg lehet-e akadályozni az idő előrehaladtával kialakuló fogbetegségek kialakulását? Meghatározó szerepe van annak, hogy milyen fogkrémet használunk?
A fogaink jó állapota szoros kapcsolatban van a táplálkozási szokásainkkal, de az egy tévhit, hogy ha kevesebb szénhidrátot eszünk, akkor rögtön csökkeni fog fogszuvasodások száma.
Tudományos kutatásokkal mutatták ki, ugyanis azt, hogy az elfogyasztott szénhidrát mennyisége nem játszik akkora szerepet a fogszuvasodásban, mint a fogyasztás sűrűsége. Megfigyelték, hogy egy adott mennyiségű édesség elfogyasztása a főétkezések során sokkal kevesebb gondot okozott, mint amikor ezeket, nyalánkságokat az étkezések közötti időszakban fogyasztották.


A fogszuvasodás megelőzése

A szájüregünkben különféle baktériumok élnek, amelyek a táplálékkal bekerülő szénhidrátokat lebontják, és melléktermékként savat választanak ki. Ez a folyamat azért jelent veszélyt a fogainkra, mert a savas környezet megbontja a fogzománc szerkezetét és így elkezdődik a fogszuvasodás. Ezt a folyamatot sok dolog tudja befolyásolni. Például nem mindegy az, hogy mennyi ideig van a savas étel a szánkban és az sem egy utolsó szempont, hogy milyen mértékben képes savasodást okozni az adott élelmiszer. Viszont az emberi szervezet ebben az esetben is képes felvenni a baktériumokkal a harcot és akár megakadályozni, vagy helyrehozni a nagyon kezdetleges szuvasodást. Ezt, folyamatot remineralizációnak nevezik és az a lényege, hogy a szánkban lévő nyálból képesek visszaépülni a fogba az elvesztett ásványi anyagok. Tehát nagyon fontos, hogy fogaink mennyire képesek regenerálódni.


Milyen ételek okozhatnak fogszuvasodást?

A fogszuvasodás megelőzése érdekében leginkább kerülendő élelmiszerek a cukor és a kenyér. Valamint a szénhidrátok jelentős része hasonlóan káros a fogainkra. Például meg lehet említeni a következő ételeket, amelyeknek nagy szerepe lehet a fogszuvasodás előidézésében: ilyenek a datolya, a búzapehely, a banán, a fehér és barna kenyér, a mazsola, a cukor, az üdítőitalok, a tejcsokoládé, a zabpehely, a sütemények és a kekszek is.


Az időtényező

A következő fontos tényező az, hogy az hogy a táplálék mennyi időt tölt a szájüregben. Abban az esetben, ha az élelmiszer huzamosabb ideig van a szánkban, akkor nagyobb az esélye a savas közeg kialakulásának. Például a következő ételek kutatások szerint több időt töltenek a szájüregben: ilyen a fehér kenyér, a keksz, és a mazsola. Viszont meglepő hogy a tejkaramella, a mentol vagy az üdítőital és a tejcsokoládé nem tartózkodik sokáig a szájban. Azonban, ha beragad a fogaink közé valamilyen szénhidrát tartalmú étel az hosszabb ideig képes károsítani a fogakat.

Nagyon fontos a jó szájhigiénia kialakítása. Ezt csak rendszeres fogmosással és fogászati szűrővizsgálatokkal lehet elérni. Nagy szerepe van annak is, hogy milyen fogkrémet használunk. Az a jó, ha a fogkrém tartalmaz fluoridot, mert ez megvédi a fogakat a baktériumoktól.


Az orvosi tanács

A fogorvosok szerint az a jó, ha naponta legalább két alkalommal mosunk fogat olyan fogkrémmel, amely tartalmaz fluoridot. Ez a két alkalom lehetőleg reggel és este legyen. Az esti lefekvés előtti fogmosásnak van a legfontosabb szerepe, mert éjszaka jelentősen lecsökken a nyáltermelés és emiatt a szervezet, kevésbé tud védekezni a baktériumokkal szemben és így ebben az időszakban sokkal könnyebben, és gyorsabban végbe tud menni a fogszuvasodás folyamata. A fluoridos fogkrém használatával a fogak jóval hosszabb ideig képesek ellenállni a kórokozók támadásainak, mint nélküle. Akár hatszor hosszabb ideig, ami magábafoglal három főétkezést, egy kis nassolni valót és három italt is. Viszont ha ennél többször étkezünk, akkor fogainkat már nem védi semmi a baktériumokkal szemben.

Fontos tehát tudni, azt hogy minél hosszabb idő marad ki két étkezés között annál több idő áll rendelkezésre a fogaknak a remineralizációhoz, vagyis az öngyógyító folyamatra.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.