Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Letört fog megmentése

Felnőtteknél ritkábban, de gyerekeknél jellemző baleset, ha kitörik a foguk, vagy egy darabot véletlen letörnek belőle.

Óvodások esetén az esések, iskolásoknál biciklibalesetek, esetleg játszótéri esések, verekedések, egyéb sportbalesetek a leggyakoribb okai a fogak elvesztésének, vagy eltörésének. Gyerekkorban a fiúknak majdnem kétszer annyi esélyük van a sérülésekre, mint a lányoknak. Érdekes adat, hogy a már megsérült gyerekek negyedénél újra bekövetkezik egy hasonló baleset, és jellemzők pl. fogászati eltérések is, ami adódik egyrészt ebből, másrészt az ujjak szopásából, ami miatt a metszőfogak előre állása következik később. A fogszabályozásnak ekkor lesz komolyabb jelentősége, amit a felnőtteknek csupán a tíz százaléka ismer fel csupán.


Hogyan óvjuk a kibújó maradandó fogakat?

A tejfogak a legtöbbször valamilyen töréssel kapcsolatos sérülést szenvednek el, és gyakran kis is mozdulnak a helyükről, ami az alatta kibújó fogakat is veszélyezteti. A legfontosabb, hogy egy befelé irányuló mozdulattal semmiképpen se tegyük a fogat a helyére, mert ezzel okozhatunk az alatta fejlődő új fognak maradandó sérülést. Inkább látogassunk el a gyermekfogászatra.

A megsérült fogaknál ilyenkor nem a fogmegtartó kezelés játszik kulcsszerepet, hanem az alatta megjelenő fogcsíra megóvása. Komoly esély van azonban arra, hogy az esetlegesen benyomódott fog néhány hónap elteltével önmagától, rendben a helyére kerül, de a biztonság kedvéért ne adjunk a gyereknek néhány napig szilárd ételt. Az elmozdult tejfogak visszahelyezése a fogorvosnál nem szokás, hiszen ezzel is a kibújó fogcsírát veszélyeztetjük.

Amennyiben a maradandó fog sérül, már más a helyzet, általában törésről beszélünk, de az elmozdulás is bekövetkezhet. Súlyos a helyzet, ha csontszövet és a lágyrészek is károsodnak.


Mi tegyünk?

Ha a fogból letörik egy darab, vagy esetleg az egész fog kitörik, el kell vinni a fogászatra, és addig nyálban, saját szájban vagy esetleg tejben kell tartani.


Mit ne csináljunk semmiképpen?

A kiesett fogat, vagy fogrészt lemosni, megtisztítani, dobozban szállítani, vagy zsebkendőbe csavarni, mert egyébként nincs esély arra, hogy a fogat élve visszahelyezze fogorvosunk a fogágyba. Esetleges gyökérkezelés végeztével a fogágyba való visszahelyezéssel egyszerre a fogat a többi foghoz rögzítik, majd rendszeresen ellenőrzik a szövődmények kialakulása miatt.
Mi a teendő, ha csak elmozdult a fog?

A gyógyítás ebben az esetben speciális sínekkel történik, illetve fogszabályozókkal. Amennyiben a korona sérül, akkor addig, amíg a fogfejlődés zajlik, gyógykoronával pótolják, majd tömőanyaggal kipótolják, vagy pedig porcelán koronát helyeznek. A lágy részes sérülések esetén a vérzést is csillapítani kell.


Lényeges dolgok

Ha sérülés történik, haladéktalanul forduljunk a szakrendeléshez, hiszen elképzelhető, hogy a lágy részeken varrni is kell a szöveteket, amit csak néhány óráig lehet csak elvégezni, és fennáll a fertőzés valószínűsége is. Ebből következően az esetek túlnyomó többségében a beteg ilyenkor tetanuszt is kap. Meg kell vizsgálni, hogy a baleset során történt-e más sérülés, fejsérülés, vagy esetleg a beteg nem veszítette-e el az eszméletét.

Nagyon fontos szerepe van a baleset és a kezelés közt eltelt időnek, ami a fog megmentését is korlátozza, ezért a letört fogdarabbal, vagy az egész foggal együtt azonnal a szakrendelésre kell menni.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.