Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
 
A fogkrémekről, az általános szájhigiéniáról és a fluoridról
 
Sajnos vagy éppen nem sajnos a, hogy egy fogkrém vásárlásakor ma már igen széles választék áll rendelkezésre. Mi a fontos? Esetleg a fogkő vagy a fluorid, vagy mind a kettő az? Mi legyen a választás alapja? Fehérítő fogkrémet vagy gyógynövény tartalmút érdemes vásárolni? Alapszabály, hogy olyat kell választani, ami az egyén szájhigiéniájának tökéletesen megfelelő.
 
A fogkrémekről
 
A fogkrémek jellemzően gélek formájában kerülnek árusításra, ritkábban por alakban. A fogkrémek ma már nagyon különböznek egymástól, de mégis van olyan, ami mindegyikben közös.
 
-          dörzsölő anyag: szemcsés anyag, mely eltávolítja az ételmaradékot, baktériumokat és az elszíneződéseket is, jellemzően kalcium karbonátból és szilikátból épül fel.
 
-          A fogkrém ízesítése: sokszor mesterséges édesítőket használnak, pl. gyakori a szaharin, hogy az ízét kellemesebbé tegyék. A fogrém íze szempontjából a legtöbben a mentolos ízre asszociálnak, pedig sok más ízben is létezik, pl. fahéj, citrom stb.
 
-          A fogkrém vízkötő: A glicerin és a hozzá hasonló anyagok a paszta és a gél állagú fogkrémek kiszáradását megakadályozza.
 
-          Sűrítés: A megfelelő összetétel érdekében a gumi, és néhány tengeri növény sűrűbbé alakítja a fogrémet.
 
-          Az oldószerek pedig a megfelelő habzást biztosítják.
 
A fluoridról
 
A fluorid a fogkrém választása során kiemelkedő jelentőséggel bír.
 
A fluorid gyakorlatilag egy ásvány, mely a természetben is előfordul. Amikor alkalmazása elterjedt a fogászatban, akkor ugrásszerűen csökkent a fogszuvasodások száma. A fluorid védelmet jelent a savas kémhatás ellen, ami akkor szabadul fel, amikor a fogak érintkezésbe lépnek a cukrokkal és a keményítőkkel. Kétféleképpen fejti ki a hatását, először is a fogzománcot erősíti, aminek hatására a savas kémhatással szemben ellenállóbb lesz a fog. A kezdeti szuvas részekben mineralizációt indít el, aminek hatására visszafordítja a folyamatot.
 
A fluoridos fogkrém tehát hatalmas segítség a fogszuvasodás megelőzése érdekében. Téves gondolat az, hogy azokon a helyeken nincsen szükség fluoridos fogkrémre, ahol a víz tartalmaz fluoridot.
 
Mit lehet tenni a fogkő ellen?
 
Sok fajta fogkő elleni készítményről lehet ma már beszélni, melyeknek többsége fluoridot is tartalmaz.
 
A fogakon megjelenik egy baktériumokkal teli réteg, másképpen a plakk. Amennyiben a plakkot a fogmosás során nem sikerül a fogakról eltávolítani, keménnyé válik, és így kialakul belőle a fogkő. A nehezen tisztítható helyeken rárakódik a fogakra és az íny alá is bekúszik, ami fogínybetegségeket eredményez.
 
Rengeteg féle összetevő létezik, mely a fogkő kialakulását megakadályozza. Ilyenek a pirofoszfátok és cink-citrátok is. Bizonyos készítmények pedig a triclosan nevű antibiotikumot is tartalmazzák, mely elpusztítja a szájüregben található baktériumoknak egy hányadát. Ha egy fogrém egyszerr több összetevőt is tartalmaz, akkor sokkal eredményesebb lehet.
 
Mi a megoldás az érzékeny fogakra?
 
Léteznek olyan fogkrémek, melyeknek kifejlesztésénél pont az ilyen fogakkal rendelkező páciensek kerültek a középpontba, akiknek a fogai az átlagnál intenzívebben reagálnak a hidegre, melegre, erre keresték tehát a megoldást. Ezek a szerek kálium-nitrátot és stoncium-kloridot tartalmaznak. A lényeg az, hogy négy hetes használatuk alkalmával a benne lévő anyagok blokkolják az idegvégződéseket, így az érzékenység alábhagy.
 
A fehérítésről
 
Ma már mindennapos használatra is lehet fogfehérítésre alkalmas fogkrémeket vásárolni. Ezek a készítmények nem minden esetben tartalmaznak fehérítőt, inkább a súroló vegyületek fejtik ezt a hatást. Ezek a vegyületek egyáltalán nem károsak, nem kel tőle megijedni.
 
De egyénileg mi a legjobb megoldás?
 
Ami fontos, hogy kerülni kell az újdonságokat. A 2007-es évben találtak mérgező anygaokat kínai fogkrémekben. (dietilén glikol) Az Egyesült Államokban nem javasolják a kínai fogkrémeket.
 
Figyelembe kell venni az igényeket. A fluoridos fogkrémek közül bármelyik választható, igény szerint. Léteznek olyan fogkrémek, melyek csak természetes összetevőből állnak. Gyermekeknek a gyömölcsízű vezethet hosszabb távon eredményre, amivel a rendszers fogápoláshoz is hozzá lehet szoktatni a kicsiket. Aki ragyogó fogakra vágyik, az fehérítő tartalmú fogkrémet vegyen, ezek közül számos kipróbálható egész nyugodtan.
 

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.