Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Gyerekkorunkban arra tanítottak minket, hogy koszos dolgokat ne vegyünk a szánkba! Ezek szerint a fogkefét se, hiszen az is az?!

Bizonyos megközelítésből a fogkefe az egyik legkoszosabb dolog a világon, amivel az ember rutinszerűen találkozik, mindennapos használatával baktériumokat távolítunk el. Törekednünk kell tehát arra, hogy az ilyen és ehhez hasonló mindennapi használati tárgyak ne legyenek baktériumforrások.

A hétköznapokban a kezünkön kívül a szánk találkozik a legtöbb kórokozóval, egy-egy falat során is hihetetlen mennyiségű baktérium kerül a szervezetünkbe, de nem kell aggódnunk, hiszen az immunrendszer védekezik ez ellen. Segítése viszont nem bűn, már az is hasznos, ha étkezés után a nagyobb ételmaradékokat fogkefével megtisztítjuk. A kórokozók ezek után fogkefénken maradnak, és a nedves környezetben a sörték között élnek.

A sörték közé napközben további baktériumok is kerülhetnek, ha a tárolásnál hibákat követünk el. Ha a fogmosások között, illetve után nem tisztítjuk meg a fogkefét, vagy nem tud megszáradni, akkor bizony táptalajt biztosítunk a baktériumoknak, melyek a következő alkalommal, mikor fogat mosunk, ismét a fogainkra kerülnek.

Ez még a jobbik eset. Előfordulhat az is, hogy egyéb baktériumok is rákerülnek a fogkefére. A fürdőben a szálló por, pára, WC-ből, csapból felcsapódó vízcseppek, párásodás segítségével könnyen a fogkefénkre kerülhetnek. Elméletileg a WC és a fogkefe nem is lehetne azonos helyen, viszont az komoly problémát okozna sok háztartásban, ezt be kell látni, ezért szokták a konyhát javasolni a fogkefe tárolására.

Milyen szabályok vonatkoznak a tárolásra?

Legelső szabály az, hogy hagyni kell kiszáradni, így elpusztulnak a rajta lévő baktériumok. Viszont, ha párás a környezet, az is lehetséges, hogy még fél nap múlva sem szárad ki. Sokan emiatt egyszerre több fogkefét is használnak, pl. reggelit és estit.

Az sem elég sajnos, hogy egy erre kifejlesztett tartóban tároljuk, arra is figyelni kell, hogy megfelelően szellőzzön a tartója, mert egyébként szintén nem szárad meg a fogkefe. Ha a fogkefe nem száradt meg, akkor ún. tűzoltó megoldás lehet, ha hidegvízzel megmossuk.

A fogkefét fertőtleníteni nem szabad, kerüljük a hypot, és hasonló tisztítószereket. A fogkefén rajtamaradt vegyszer komoly sérüléseket is okozhat, pl. égésit is akár, hiszen hiába öblítjük le, tisztítjuk meg, valamennyi tisztító, sav a sörték között marad.

Ismertek olyan fertőtlenítő eszközök, mint a uv fényes lámpák, ha van rá lehetőségünk, hasznos lehet, bár érdemesebb inkább gyakrabban fogkefét cserélni, hiszen ezek a lámpák meglehetősen drágák.

Mikor kell lecserélni?

Ha a sörtéknél apró barna foltocskák jelennek meg, akkor megérett a cserére, ugyanis a foltok baktériumok, amik minden egyes fogmosáskor visszakerülnek a szervezetünkbe. A szánkban újra felbukkanó baktériumok igen veszélyes baktériumok, sok különbség köztük és a fekália között nincs. A baktériumok ellen a kb. negyedéves fogkefe csere a megoldás, így meg tudjuk óvni hosszan szánk egészségét.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.